Blog:

BlogLinux

Dwóch pasjonatów Linuxa i OpenSource opisuje swoje przeżycia z nim związane. Wpisy przeniesione z nieistniejącego bloga który był pod adresem: http://bloglinux.pl

Polecasz?+9  
« wróć do listy
Wpis: 12 z 103
Następny Wpis NA LIŚCIE (W DÓŁ)
Jak ułatwić sobie pracę z AUR ? BlogLinux
6 osób twierdzi: warto przeczytać
Następny Wpis NA LIŚCIE (W GÓRĘ)
Usuwanie osieroconych pakietów w Archlinuxie. BlogLinux
8 osób twierdzi: warto przeczytać, a 1 , że nie

Podczas przerw w pracy ewentualnie nauki chyba każdy ma ochotę trochę się rozerwać i "odreagować" hehe. Nawet jest to wskazane aby dawać upust emocjom i rozładowywać napięcie - najlepsze do tego jest ET (Enemy Territory). Od razu na myśl przychodzą czasy gdy podczas zajęć, cały dzień wypalaliśmy gałki oczne przy ET - rzecz jasna dla rozładowania napięcia :P. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy - tak było z naszym klanem DPO - może kiedyś zrobimy małą reaktywacje? Wracając do tematu...

Wolfenstein: Enemy Territory, bo tak brzmi pełna nazwa, jest strzelanką typu FPS rozgrywającą się w czasach II wojny światowej, z resztą zainteresowani wiedzą co ta gra potrafi. Sama "wersja podstawowa" tj bez żadnych modyfikacji jest wspaniała, a fakt że w 2010 roku projekt został udostępniony na licencji GPL (wcześniej freeware) spowodował że fani tej gry po prostu ją "zjedli" - mam na myśli tonę modyfikacji, dodatków i wszystkiego co sobie można wymarzyć.

Enemy Territory sprawuje się świetnie na Linuksie (Debian Squeeze), powiem z całą odpowiedzialnością że działa lepiej niż na popularnym Windowsie, jednak nie obejdzie się bez drobnych konfiguracji - chodzi o dźwięk. W sieci jest dużo poradników tego typu, lecz każdy który czytałem jest albo niekompletny, albo nie działa, albo przestarzały, więc jest to swego rodzaju sklejka tych wszystkich informacji znalezionych w sieci - oczywiście przetestowane przeze mnie na Debianie Squeeze 32 bitowym. Dla systemów 64 bitowych należy dodatkowo zainstalować paczkę ia32-libs. A więc zaczynamy!

Instalacja

Pobieramy paczkę z grą:

$ wget -c http://ftp.games.skynet.be/pub/wolfenstein/et-linux-2.60.x86.run

nadajemy prawa

# chmod a+x et-linux-2.60.x86.run

i instalujemy (polecam jednak zainstalować użytkownikiem root w domyślnych lokalizacjach proponowanych przez instalator, ponieważ po instalacji w folderze domowym miałem małe problemy z dźwiękiem i wydajnością):

# ./et-linux-2.60.x86.run

Aktualizacja

Teraz musimy zaktualizować PunkBuster - program stosowany do wyłapywania hacków i ogólnie stosowany na większości serwerach. W tym celu przechodzimy na oficjalną stronę (http://www.evenbalance.com/index.php?page=pbsetup.php) i pobieramy wersję na Linuksa z graficznym interfejsem (GUI). Rozpakowujemy archiwum i kopiujemy plik pbsetup.run do katalogu z grą (domyślnie /usr/local/games/enemy-territory).

# cp /ścieżka/do/pliku/pbsetup.run /usr/local/games/enemy-territory/

przechodzimy do katalogu z grą i nadajemy prawa:

# chmod a+x pbsetup.run

uruchamiamy program, który zaktualizuje się i wyświetli okno.

# ./pbsetup.run

W nowym oknie klikamy Add game i szukamy Enemy Territory, następnie sprawdzamy czy ścieżka do gry jest prawidłowa - powinna sama się uzupełnić. Klikamy OK, zaznaczamy Enemy Territory i dajemy Check for updates. Trochę plików się dociągnie i jak wszystko się zainstaluje zamykamy program.

Teraz nadszedł czas na wgranie najnowszego patcha 2.60b. W tym celu musimy być w katalogu z grą (domyślnie /usr/local/games/enemy-territory) i wydajemy polecenia:

# rm et.x86
# rm etded.x86
# wget http://www.shs.cba.pl/et.x86
# wget http://www.shs.cba.pl/etded.x86
# chmod a+x et.x86
# chmod a+x etded.x86

usuwamy stare pliki i zastępujemy je aktualnymi wersjami zawierającymi już najnowszy patch, a następnie nadajemy prawa. Na ten moment mamy już zainstalowane i zaktualizowane do najnowszej wersji ET. Grę uruchamiamy za pomocą aktywatora z menu (jeśli podczas instalacji zaznaczyliśmy tą opcje) lub po prostu wydając komendę

$ et

w terminalu. Jeżeli instalowaliśmy grę w katalogu domowym i nie utworzyliśmy dowiązania symbolicznego grę uruchamiamy dwuklikiem na et.x86. Jednak zaraz po uruchomieniu okazuje się że nie ma dźwięku...

Dźwięk

Znalazłem kilka sposobów na przywrócenie dźwięku w grze, ale tylko jeden, starszy, działa u mnie bardzo dobrze i nie obciąża gry. Tak więc najpierw potrzebujemy bibliotekę libSDL.so, instalujemy paczkę z repozytoriów:

# apt-get install libsdl1.2-dev

brakuje jeszcze jednej, a mianowicie et-sdl-sound.so, w tym celu pobieramy paczkę et-sd-sound z tej strony: (http://nullkey.kapsi.fi/et-sdl-sound/et-sdl-sound.tar.gz), następnie wypakowujemy ją kopiujemy plik et-sdl-sound.so do katalogu z grą. Resztę można usunąć z dysku.

# cp /ścieżka/do/pliku/et-sdl-sound.so /usr/local/games/enemy-territory/

Pozostało nam tylko utworzyć specjalny aktywator do gry, ja sobie zrobiłem w katalogu domowym, ale można obojętnie gdzie:

nano /home/mecin/ET

i wklejamy do zawartości:

GAMEPATH="/opt/enemy-territory"  # sciezka do gry u mnie i domyslnie /usr/local/games/enemy-territory

export LD_LIBRARY_PATH=$LD_LIBRARY_PATH:.
export ETSDL_SDL_LIB="libSDL.so"
export SDL_AUDIODRIVER="alsa"
cd "$GAMEPATH"
LD_PRELOAD="$:$GAMEPATH/et-sdl-sound.so" ./et.x86 $*

w razie potrzeby zmieniamy ścieżkę do gry, nadajmy jeszcze prawa:

$ chmod a+x ET

i możemy już grać! Grę uruchamiamy dwuklikiem na utworzonym aktywatorze, chyba że nie chcemy mieć dźwięku. Do aktywatora polecam dodać sobie domyślną ikonkę ET znajdującą się w katalogu gry (/usr/local/games/enemy-territory). Jeżeli aktywator nie działa, tj poprzez podwójne kliknięcie, uruchamiamy za pomocą konsoli:

$ ./ET

Nie zapisuje się XP

Mogą wystąpić problemy z XP save (zapisywanie punktów doświadczenia - z ang experience), wtedy należy upewnić się że mamy włączonego PunkBuster'a, w tym celu uruchamiamy grę, przechodzimy do Play Online i klikamy Enable PunkBuster. Jeśli nic się nie dzieje i PunkBuster nie uruchomił się, należy ręcznie utworzyć GUIDa, jeden plik zawierający nasz unikalny numer gracza, w tym celu tworzymy plik o nazwie etkey:

# touch /usr/local/games/enemy-territory/etmain/etkey

teraz po uruchomieniu gry, ponownie uruchamiamy PunkBuster'a - teraz powinien działać. Oczywiście należy zwrócić uwagę że nie wszystkie serwery oferują xp save.

Po tych wszystkich zabiegach ET po prostu wymiata na moim netbooku (asus 1215n) pod Debianem Squeeze.

Życzę wszystkim dobrej gry, dużo headów i żebyście się odstresowali od czasu do czasu :). Aha kto jest chętny na wspólną grę? Znacie może jakieś fajne serwery lub klany, oczywiście polskie. Mnie możecie znaleźć pod nazwą MeCiN w kolorach fioletowo różowych. Ostatnio pogrywam na serwerze o nazwie Polska Parodia, są boty ale jak wejdzie 8 graczy jest fajnie i boty same robią out.

Źródła i przydatne linki:

http://wiki.debian.org/Games/WolfensteinEnemyTerritory

http://dug.net.pl/tekst/48/instalacja_enemy_territory/

http://nullkey.kapsi.fi/et-sdl-sound/

Udostępnij informacje o Wpisie w sieciach społecznościowych:
Polub LinuxPortal.pl:

Komentarze: 2

logo:
Aby dodać komentarz: zaloguj się ikona LinuxPortal.pl ikona Facebook.com ikona Google+
logo: Mecin
12 lat temu
Jest ktoś chętny na wspólną grę?
Odpowiedz #174618
logo: Paweł Kuźniar
12 lat temu
Ja kiedyś grałem ale teraz brak czasu a szkoda :-(
Odpowiedz #174620
Przejdź na początek komentarzy

Wpisy z bloga/ TOP

Tworzenie bootowalnego pendrive
23 osoby twierdzą: warto przeczytać
Asus 1215N i Debian Squeeze po instalacji – kompletna optymalizacja
19 osób twierdzi: warto przeczytać, a 1 , że nie
Remobo – wyjątkowo sensowna alternatywa dla Hamachi
19 osób twierdzi: warto przeczytać, a 1 , że nie
Wpisy z bloga więcej:
Wpis: 12 z 103
W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 roku nowego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych znanym jako "RODO" pragniemy poinformować Cię,
w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z LinuxPortal.pl.
Zapoznaj się z Polityką prywatności.

Klikając „Zamknij”, zamykasz ten komunikat i wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez LinuxPortal.pl sp. z o.o. w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem.
Zamknij »