▲ Zwiń komunikat

Wpłać dowolną kwotę na rozwój LinuxPortal.pl

Jeśli LinuxPortal.pl jest dla Ciebie ważnym miejscem w Internecie to prosimy Cię o wpłatę dowolnej kwoty na rozwój portalu.
Nawet 1 zł.
Bardzo dziękujemy!

Wybierz metodę wpłaty

Blog:

KDEFamily.pl

Miejsce dla fanów Linuksa i środowiska KDE SC.

Polecasz?+9  
« wróć do listy
Wpis: 490 z 509
Następny Wpis NA LIŚCIE (W DÓŁ)
Backtrack Linux 5 R1 KDEFamily.pl
5 osób twierdzi: warto przeczytać
Następny Wpis NA LIŚCIE (W GÓRĘ)
GNOME i KDE kłócą się o "System Settings" KDEFamily.pl
3 osoby twierdzą:: warto przeczytać
Blog: KDEFamily.pl : KDEFamily.pl
Wpis:

Nowości w KDE SC 4.7 - podsumowanie

Dodano: poniedziałek, 29 sierpień 2011r.

Oficjalne ogłoszenia zazwyczaj bardzo rzadko podają pełną listę nowości jaką spotkamy po instalacji dystrybucji , programu, lub jak w tym przypadku środowiska graficznego. Dlatego staram się zazwyczaj już w trakcie prac nad nowym ulepszeniem informować o tym co będzie nam dane testować w przyszłym wydaniu KDE SC. Tym razem ze względu na nawał obowiązków nie mogłem opisać wszystkich nowości przed oficjalną premierą. Także inne serwisy nie poruszyły wszystkich zmian jakie znajdziemy w KDE SC 4.7. Dlatego ten artykuł jest niejako rekompensatą za niedoinformowanie czytelnika i jednocześnie pokazaniem, że także te wydanie nie odbiega w ilości zaimplementowanych dodatków od poprzednich wersji. Choć teraz nie są już może tak rewolucyjne, to jednak nie mniej interesujące.

Plasma i wygląd Pulpitu

KDE z roku na rok dostaje się za to, że większość zmian w tym środowisku to głównie zmiany w wyglądzie. Ten artykuł zapewne temu zaprzeczy, jednak kilka ulepszeń interfejsu trafiło i do tego wydania.

Tacka systemowa. W tym obszarze największe zmiany to zmieniony interfejs kalendarza, który wyświetla informacje o świętach i wydarzeniach w bocznym panelu. Także skrót określający język klawiatury od teraz wyświetlany jest przy pomocy tej samej czcionki co zegar. Ustawienia klawiatury także otrzymały kilka usprawnień. Dodano także możliwość ustawienia formatu daty i czasu w konfiguracji zegara.

Oxygen. Domyślny styl Qt dla KDE także może pochwalić się kilkoma zmianami. Dodano do niego nowe ikonki (np. zmieniona ikona zoomu), niektóre przyciski i suwaki zyskały nowy wygląd. Nuno Pinheiro zakończył także większość prac nad zestawem ikon, które otrzymały nowy wizerunek min. Ikonki katalogu. I na koniec warto wspomnieć o niektórych zmianach w motywie Oxygen-GTK, który od jakiegoś czasu staje się jednym z najlepiej dopracowanych stylów GTK.

KWin. Menedżer okien i kompozycji KDE to ostatnio najbardziej dopracowywany element całego środowiska. Wraz z ostatnim wydaniem KWin otrzymał wsparcie dla obsługi OpenGL ES. Dzięki temu można go z powodzeniem używać na mobilnych urządzeniach i też na stacjonarnym sprzęcie. Ponadto przybliża go to do współdziałania z serwerem Wayland. KWin otrzymał także gruntowne czyszczenie kodu i nowy system cieni, który jeszcze przed premierą otrzymał wiele pochwał. Warto także wspomnieć o wsparciu dla kart z niepełną obsługą OpenGL dzięki backendowi XRender. Kwin posiada także możliwość zawieszania kompozycji, co ma pomóc twórcom aplikacji korzystających z trybu pełnoekranowego. Wprawne oko użytkownika zauważy także facelifting ustawień efektów KWin w Ustawieniach systemowych.

Plasma Activities dostało kilka usprawnień. Activity Menedżer znajduje się teraz domyślnie na panelu w miejscu pagera wirtualnych pulpitów. Dodano także możliwość grupowania w ramach Działań aplikacji, widgetów i dokumentów.

Plasma otrzymała także lepsze zarządzanie siecią dzięki eksperymentalnemu wsparciu dla NetworkManagera 0.9 (min. Obsługa sieci 3G, VPN, MAC spoofing, czy Bluetooth tethering).

Kickoff, domyślne menu uruchamiania programów, otrzymał dodatkowy pasek breadcrumbs ułatwiający nawigację pomiędzy poziomami menu. Jest to jedno z najlepszych ułatwień, które by może znowu zwróci moją uwagę na ten rodzaj menu. Wśród innych zmian warto także zwrócić uwagę na naprawienie problemu blokowania usuwania napędów USB przez Konsolę, oraz wsparcie dla PulseAudio w KMix.

Dużą pomocą dla osób lubiących uruchamianie programów i zadań za pomocą klawiatury będzie nowa funkcja KRunnera pozwalająca na wpisanie polecenia dla tego programu bez potrzeby wciskania skrótu Alt+F2, oczywiście w tym czasie nie może by uruchomiony żaden program z migającym znakiem zachęty. W takim przypadku trzeba posłużyć się starszą metodą.

Aplikacje

KDE SC to także mnoga liczba aplikacji, które są związane z tym środowiskiem bibliotekami i często premiera ich nowej wersji powiązana jest ze zmianami w nowej wersji środowiska.

Kontact. Nowa wersja pakietu kdepim pojawiła się podczas kolejnych aktualizacji serii 4.6. Tym razem deweloperzy mogą się pochwalić, że następne wersje programu będą się ukazywały równocześnie z kolejnymi wydaniami KDE, obecnie więc możemy testować jego wersję 4.7 (nie wszystkie dystrybucje zdecydowały się na dodanie tego pakietu do tego samego repozytorium co środowisko, w Kubuntu 11.04 znajduje się on w repozytorium Kubuntu Experimental https://launchpad.net/%7Ekubuntu-ppa/+archive/experimental).

Dolphin. Domyślny menedżer plików w KDE zyskał odświeżony interfejs, który został pozbawiony wielu elementów, które przeszkadzały w przejrzystości. Pasek menu został przeniesiony do jednego przycisku na pasku zadań. Usunięto też kilka elementów, które nawzajem się dublowały. Poprawiono też plugin odpowiedzialny za współpracę z systemami zarządzania kodem źródłowym (min. GIT). Teraz można także tworzyć i klonować repozytoria, prowadzić podgląd zmian itp. Dolphin i Konquerior otrzymały także nową wtyczkę, która pozwala na dodawanie ocen i adnotacji do plików i folderów dzięki serwis menu z wykorzystaniem Nepomuka.

Marble Globe to ostatnio jeden z najbardziej dopracowywanych programów edukacyjnych KDE. Jego niebanalna konstrukcja pozwoliła zamienić ten program na wersją mobilną (Marble To GO), której głównym zadaniem jest wykorzystanie funkcji nawigacji programu. Od jakiegoś czasu ta właśnie wersja determinuje zmiany w całym programie. W nowej wersji Marble otrzymamy więc możliwość wyszukiwanie adresów w trybie offline co wbrew pozorom jest wielkim ułatwieniem w przypadku utraty łączności w drodze. Dodano także edytor pozwalający na kreowanie i poprawianie map min. Open Street Map opierającego się właśnie na pracy wolontariuszy systematycznie uzupełniających białe plamy na mapie nawigacji. Marble po raz pierwszy przemówi do nas także ludzkim głosem dzięki Voice of Marble i to w wielu językach. Więcej na temat zmian w programie w oficjalnym Changelogu (http://edu.kde.org/marble/current_1.2.php).

Gwenview. Przeglądarka plików graficznych otrzymała funkcję podglądu dwóch zdjęć obok siebie co zapewne bardzo się przyda osobom przerabiającym zdjęcia lub je poprawiającym. Istnieje także możliwość dodania kilku fotografii obok siebie w trybie podglądu (view mode).

Okular otrzymał wsparcie podglądu plików CBR, czyli formatu w którym prezentowane są zazwyczaj cyfrowe wersje komiksów. Także program edukacyjny KStars zyskał funkcję przewidywania trasy gwiazd, oraz możliwość dynamicznego przełączania pomiędzy OpenGL, a natywnym backendem renderowania. Kilka nowych funkcji otrzymały też programy KAlgebra i Kalzium. Środowisko programistyczne KDevelop otrzymało także kilka poprawek dla tworzenia kodu w Pythonie. Także edytor Kate otrzymał liczne poprawki i usprawnienia, o których można poczytać w oficjalnym ogłoszeniu (http://kate-editor.org/2011/07/09/kate-in-kde-4-7/).

Duże zmiany spotkamy także w programie digiKam, który wraz z wersją 2.0 zmienia nazwę na digiKam Software Collection. W nowej wersji główną nowością jest możliwość wykrywania i rozpoznawania twarzy, co ma umożliwić łatwiejsze wyszukanie zdjęć i ich uporządkowanie. Program pozwala teraz na zapisanie metadanych zdjęcia w niezależnym pliku XMP, dodano także możliwość odwróconego geotagowania zdjęć, oznaczania i tagowania i wiele innych zmian zawartych w 236 poprawkach (https://projects.kde.org/projects/extragear/graphi/.../NEWS.2.0.0). Wraz z programem ukazała się także nowa wersja wtyczek KIPI pozwalające na różne funkcje eksportu i importu zdjęć. Wraz z nową wersją doszła możliwość eksportu zdjęć do trzech serwisów Yandex.Fotki, MediaWiki i Rajce. Plugin GPSSync ma teraz możliwość odwrotnego geotagowania.

KDE Telepathy. Nowy system komunikacji, zastępujący monolityczne komunikatory jak Kopete, możliwością komunikacji poprzez różne elementy Pulpitu w tym wydaniu KDE ma swoją premierę w postaci technology preview. Większość dystrybutorów zapewne nie zdecyduje się jeszcze na zastąpienie stabilnego Kopete w tej chwili eksperymentalnym komunikatorem ale już teraz można go testować poprzez różne repozytoria zawierające deweloperskie wersje oprogramowania ( Kubuntu - ppa:telepathy-kde/ppa https://launchpad.net/%7Etelepathy-kde/+archive/ppa). Pierwsze wydanie będzie stanowiło podstawę dalszego rozwoju tego frameworka i komunikatora.


KDE Platform

Pod pojęciem KDE Platform ukrywają się podstawy stanowiące fundament dla Plasmy i programów. Nowe założenia przyszłych wydań KDE będzie stanowić właśnie rozwój frameworków umożliwiających łatwiejsze budowanie aplikacji poprzez dostarczenie narzędzi uniwersalnych dla wszystkich programów KDE.

Duża rewolucja w kwestii obsługi multimediów! Nowa wersja Phonona od dziś korzysta z wsparcia dla backendu VLC dla większości platform korzystających z KDE, a w Linuksie backend Xine zostaje zastąpiony GStreamerem, który w międzyczasie został pozbawiony zależności GTK. Ponadto Phonon posiada wsparcie dla Zeitgeist. Nepomuk przeszedł bardzo dużą poprawę działania i stabilności, dzięki czemu powinien teraz działać szybciej i być mniej podatny na błędy. Strigi będą teraz także czytać meta-dane w swoich własnych procesach, załatano także ponad 35 błędów powodujących krasze w Dolphinie i Konquerorze.

KDM otrzymał wsparcie dla GRUB2. Co ma ułatwić restart i powrót do wybranego systemu bez potrzeby ponownego wybierania go w menu GRUBa. KwebKitPart, czyli narzędzie KDE do integracji aplikacji z WebKit, otrzymał poprawione wsparcie ad-blocking, dzięki czemu przeglądanie stron ma być jeszcze wygodniejsze.

To na tyle. To oczywiście tylko podstawowa lista zmian w KDE SC 4.7. Mam nadzieję, że ten artykuł zmieni pogląd niektórych osób na temat rozwoju tego środowiska. A my powoli już zaczynamy się interesować nowościami w następnym wydaniu...

Więcej informacji:

http://www.kde.org/announcements/4.7/

Udostępnij informacje o Wpisie w sieciach społecznościowych:
Polub LinuxPortal.pl:

Komentarze:

Nie ma jeszcze komentarzy. Dodaj swój komentarz.
logo:
Aby dodać komentarz: zaloguj się ikona LinuxPortal.pl ikona Facebook.com ikona Google+

Wpisy z bloga/ TOP

Linux for Woman Beings
35 osób twierdzi: warto przeczytać
Kubuntu 14.04 LTS - wydane
32 osoby twierdzą: warto przeczytać
Polskie Forum KDE - już jest!
27 osób twierdzi: warto przeczytać, a 3 , że nie
KaOS – prawie ideał
21 osób twierdzi: warto przeczytać
Aaron Seigo chce publicznej dyskusji o Mir i Open Source
21 osób twierdzi: warto przeczytać
Wpisy z bloga więcej:
Wpis: 490 z 509
W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 roku nowego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych znanym jako "RODO" pragniemy poinformować Cię,
w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z LinuxPortal.pl.
Zapoznaj się z Polityką prywatności.

Klikając „Zamknij”, zamykasz ten komunikat i wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez LinuxPortal.pl sp. z o.o. w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem.
Zamknij »