▲ Zwiń komunikat

Wpłać dowolną kwotę na rozwój LinuxPortal.pl

Jeśli LinuxPortal.pl jest dla Ciebie ważnym miejscem w Internecie to prosimy Cię o wpłatę dowolnej kwoty na rozwój portalu.
Nawet 1 zł.
Bardzo dziękujemy!

Wybierz metodę wpłaty

Archiwum wpisów z LinuxDlaFirm.pl oraz LinuxPraca.pl.

Neostrada TP na Linuksie

wtorek, 17 styczeń 2006
Spis treści artykułu
Neostrada TP na Linuksie
Część druga artykułu
Część trzecia artykułu

Załóżmy, iż zdecydowaliśmy się (lub nie mieliśmy innego wyboru) na usługę Neostrada TP, oferowaną przez znaną, choć nie przez wszystkich lubianą, Telekomunikację Polską. W takiej sytuacji stajemy przed co najmniej dwoma dylematami. Po pierwsze, musimy wybrać którąś opcję (różnią się ceną i prędkością), a po drugie, wybrać modem, za pomocą którego będziemy się łączyć. Te również różnią się miedzy sobą ceną, jak również możliwościami i czynnościami, które będziemy musieli wykonać, aby osiągnąć upragniony cel, czyli działające łącze.

Istnieją dwie zasadnicze grupy modemów: podłączane do komputera przez USB oraz podłączane przez kartę sieciową (ethernet), czyli tak jak sieć lokalna. Niektóre modele z tej drugiej grupy potrafią więcej niż tylko łączyć się z Internetem, gdyż miewają wbudowany przełącznik, umożliwiający udostępnianie łącza na kilka komputerów. Modemy z ethernetem pozwalają zbliżyć się do sytuacji “gniazdka w ścianie”, w której nie musimy martwić się o to, czy nasz system operacyjny ma wsparcie dla danego modelu modemu i czy nasz komputer w ogóle ma USB. Oczywiście, tak jak to zwykle bywa, jest kruczek. Modemy USB to proste urządzenia, a co za tym idzie - tańsze. Do tego stopnia, że zakładając Neostradę możemy taki modem dostać od Telekomunikacji Polskiej praktycznie za darmo. Za modem z ethernetem trzeba niestety trochę zapłacić.

Na szczęście, nie musimy decydować się na modele oferowane przez Telekomunikację, gdyż możemy poszukać również innych ofert. Tak czy inaczej, nie sposób zaprzeczyć, że atrakcyjna cena modemów USB sprawia, że sporo ludzi decyduje się właśnie na nie. Przecież uda się nam je zmusić do współpracy z Linuksem, prawda? Tak, ale nie będzie to takie proste, jak włożenie wtyczki do gniazdka. Na szczęście, nie będzie też wiele bardziej skomplikowane.

Modemy USB

Telekomunikacja Polska oferuje obecnie dwa modele modemów podłączanych przez USB: Thomson SpeedTouch 330 oraz Sagem F@st 800. Łączy je to, że są urządzeniami prostymi - za każdym razem po włączeniu trzeba im załadować tzw. firmware, czyli kawałek oprogramowania dostarczony przez producenta. Dopiero po jego załadowaniu modem potrafi połączyć się z Internetem. Po odłączeniu zasilania, czyli kabla USB, modem wszystko zapomina i firmware trzeba załadować od nowa. Oczywiście, skonfigurujemy system tak, aby nie musieć robić tego ręcznie. Niestety, nie oznacza to, że możemy zupełnie zapomnieć o sprawie, gdy nasz modem to SpeedTouch. Firma Thomson, z nie do końca jasnych pobudek, nie zgadza się na swobodną dystrybucję firmware’u do swojego modemu. Można go za darmo pobrać z ich strony internetowej, jak również znaleźć na płytce CD, którą dostajemy wraz z modemem od Telekomunikacji Polskiej, ale nie może się on pojawić w paczce z opensource’owym sterownikiem do modemu, ani znaleźć się w swobodnie dostępnej w Internecie dystrybucji Linuksa. Również nie wszystkie dystrybucje zawierają standardowo sterowniki do modemów USB, więc może to powodować swoisty problem kury i jajka - aby uruchomić łącze do Internetu, będziemy potrzebować paru plików z Internetu. Zobaczmy, jak to wygląda w praktyce.

Modem SpeedTouch pod Fedorą Core 4

Uruchomienie modemu SpeedTouch w FC4 przebiega gładko i bezproblemowo. W przypadku tego modemu istnieją dla Linuksa dwa sterowniki - jeden z nich działa w jądrze, a drugi w przestrzeni użytkownika.

Fedora Core zawiera standardowo sterownik w jądrze, jak również przychodzi z jądrem nowszym niż 2.6.10, co nie jest bez znaczenia, bo właśnie w tej wersji jądro Linuksa zyskało umiejętność ładowania firmware’u do modemu bez dodatkowych narzędzi z przestrzeni użytkownika (oczywiście, nadal potrzebujemy samego pliku z firmwarem, o czym za chwilę). Decydujemy się więc na użycie sterownika z jądra.

Po pierwsze, musimy umieścić pliki zawierające firmware w odpowiednim miejscu. Jednym ze sposobów zdobycia pliku jest odnalezienie go na płytce CD, którą dostaliśmy od Telekomunikacji Polskiej. Zakładając, że mamy ją zamontowaną w /media/cdrom, możemy wydać następującą komendę, aby rozpakować paczkę:

tar xzf /media/cdrom/Linux/ST330/neostrada_tp.tgz

Otrzymamy katalog neostrada_tp, w którym znajduje się m.in. plik ST330_firmware_3012.zip. Rozpakowujemy go:

cd neostrada_tp unzip ST330_firmware_3012.zip

W efekcie otrzymujemy plik ZZZL_3.012, zawierający interesujący nas firmware, ale musimy go jeszcze podzielić na dwa pliki, bo takiej postaci oczekuje jądro:

dd bs=1 count=935 skip=32 if=ZZZL_3.012 of=speedtch-1.bin

dd bs=1 count=775545 skip=967 if=ZZZL_3.012 of=speedtch-2.bin

Otrzymane pliki kopiujemy do katalogu /lib/firmware:

cp speedtch-*.bin /lib/firmware/

Jeśli nie mamy płytki, możemy ściągnąć firmware ze strony producenta: http://www.speedtouch.com/driver_upgrade_lx_3.0.1.2.htm, zgodziwszy się na umowę licencyjną. W ten sposób otrzymujemy plik o tej samej zawartości, a trochę innej nazwie (SpeedTouch330_firmware_3012.zip), z którym postępujemy tak samo.

Po drugie, do pliku /etc/ppp/chap-secrets dodajemy następującą linijkę:

'użytkownik@neostrada.pl' * 'hasło'

wstawiając nazwę użytkownika i hasło przyznane nam przez Telekomunikację Polską.

Po trzecie, tworzymy plik /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-ppp0 i wpisujemy do niego zawartość Listingu 1, pamiętając ponownie o wpisaniu właściwej nazwy użytkownika w linijce USER.

Listing 1. Zawartość pliku /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-ppp0 dla modemu SpeedTouch w Fedore Core
PEERDNS=yes
TYPE=xDSL
DEVICE=ppp0
BOOTPROTO=dialup
PIDFILE=/var/run/pppoa-adsl.pid
LCP_FAILURE=86400
LCP_INTERVAL=1
CONNECT_POLL=6
CONNECT_TIMEOUT=604800
SYNCHRONOUS=no
DEFROUTE=yes
USER='użytkownik@neostrada.pl'
VPI=0
VCI=35
LINUX_PLUGIN=pppoatm.so

I to wszystko. Podłączamy modem, wydajemy komendę service network restart, ewentualnie restartujemy komputer i cieszymy się działającym łączem do Internetu.

Modem SpeedTouch pod Debianem

W Debianie instalacja modemu SpeedTouch przebiega według podobnego schematu. Dystrybucyjne jądro zawiera odpowiedni sterownik, ale w chwili, gdy to piszemy, najnowsze stabilne jądro nosi numerek niższy niż 2.6.10, więc aby załadować firmware do modemu, potrzebna nam będzie pomoc ze strony programu Modem_run. Na szczęście, debianowy pakiet speedtouch zawiera ten program, jak również odpowiednie wpisy w konfiguracji mechanizmu hotplug, dzięki którym będziemy mogli łączyć się z Internetem po prostu podłączając modem. Instalujemy zatem pakiet speedtouch naszym ulubionym sposobem, np. programem dpkg, jeśli mamy już plik z pakietem na dysku:

dpkg -i speedtouch_1.3.1-3_i386.deb

Następnie, podobnie jak w Fedora Core, musimy zadbać o umieszczenie firmware’u w odpowiednim miejscu. Zakładając, że mamy paczkę z firmwarem w bieżącym katalogu, następującymi komendami kopiujemy właściwy plik do katalogu, w którym będzie go szukał skrypt inicjujący modem:

unzip SpeedTouch330_firmware_3012.zip
mkdir /usr/local/lib/speedtouch
cp ZZZL_3.012 /usr/local/lib/speedtouch

Jeszcze tylko kilka plików konfiguracyjnych dzieli nas od działającego łącza z Internetem.

Na początku tworzymy plik /etc/ppp/peers/neostrada i wpisujemy do niego linijki z Listingu 2.

Listing 2. Zawartość pliku /etc/peers/neostrada dla modemu SpeedTouch w Debianie
user "Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, musisz mieć włączoną obsługę Javascript, by go zobaczyć "
plugin pppoatm.so
0.35
noipdefault
usepeerdns
defaultroute
persist
noauth
nopcomp
noccp
novj

W linii user wpisujemy właściwą nazwę użytkownika. Do pliku /etc/ppp/chap-secrets dodajemy linię:

"Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, musisz mieć włączoną obsługę Javascript, by go zobaczyć " * "hasło"

Pamiętajmy o wstawieniu odpowiedniego użytkownika i hasła. Wreszcie, aby nasze łącze uruchamiało się automatycznie, tworzymy plik /etc/default/speedtouch i wpisujemy do niego:

PPPD_PEER=neostrada

Czujny Czytelnik zauważy, że neostrada to wybrany przez nas arbitralnie ciąg, który musi się jedynie zgadzać w tym miejscu z nazwą pliku, który stworzyliśmy w /etc/ppp/peers. I już, w tej chwili podłączenie modemu powinno spowodować połączenie z Internetem, które będzie również automatycznie uruchamiane po restarcie komputera.

Wpisy z blogów/ TOP 30dni

Pliki /etc/shadow, /etc/security/passwd i /etc/group - Dodawanie nowych użytkowników - cz.3 Fragmenty artykułów z książek wydawnictwa Helion.pl
41 osób twierdzi: warto przeczytać
Polecenia useradd i newusers - Dodawanie nowych użytkowników - cz.5 Fragmenty artykułów z książek wydawnictwa Helion.pl
39 osób twierdzi: warto przeczytać
Linux for Woman Beings KDEFamily.pl
35 osób twierdzi: warto przeczytać
Prosta kompilacja jądra jack
34 osoby twierdzą: warto przeczytać
Wpisy z blogów więcej:

Wiadomości/ TOP 24godz.

Nowa wersja programu obsługi sprzedaży dla małych i średnich firm - Smabi Blog firmy Smabi
3 osoby twierdzą:: warto przeczytać
LinuxPro 2004 Blog firmy Software - Konferencje
4 osoby twierdzą:: warto przeczytać
Dostępna jest już wersja 1.2.2 programu Mała Księgowość Blog firmy Lefthand
3 osoby twierdzą:: warto przeczytać
Pierwsza edycja konferencji IT Underground 2004 Blog firmy Software - Konferencje
3 osoby twierdzą:: warto przeczytać
Internet.Con 2004  Największe spotkanie twórców i użytkowników technologii internetowych Blog firmy Software - Konferencje
3 osoby twierdzą:: warto przeczytać
Wiadomości więcej:

Linux dystrybucje/ TOP polecane

logo: Debian GNU/Linux Debian GNU/Linux
390 osób poleca, a 2 nie
logo: Linux Mint Linux Mint
282 osoby polecają, a 2 nie
logo: Xubuntu Xubuntu
204 osoby polecają, a 2 nie
logo: Ubuntu Ubuntu
193 osoby polecają, a 18 nie
logo: Slackware Linux Slackware Linux
166 osób poleca, a 2 nie
Linux dystrybucje więcej:
Facebook
Google+
W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 roku nowego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych znanym jako "RODO" pragniemy poinformować Cię,
w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z LinuxPortal.pl.
Zapoznaj się z Polityką prywatności.

Klikając „Zamknij”, zamykasz ten komunikat i wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez LinuxPortal.pl sp. z o.o. w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem.
Zamknij »