« wróć do listy
Następny Wpis NA LIŚCIE (W DÓŁ)
Kubuntu 13.10 „Saucy Salamander“ KDEFamily.pl
18 osób twierdzi: warto przeczytać
Następny Wpis NA LIŚCIE (W GÓRĘ)
Google Summer of Code 2013 – zakończone KDEFamily.pl
19 osób twierdzi: warto przeczytać
Blog: KDEFamily.pl : KDEFamily.pl
Wpis:

Aaron Seigo chce publicznej dyskusji o Mir i Open Source

Dodano: poniedziałek, 21 październik 2013r.

Serwer wyświetlania Mir od dawna budzi wiele emocji. Jego powstanie nazwano policzkiem wymierzonym w projekty powstające siłami deweloperów Open Source, takie jak Wayland. Wiele osób uważa, że prowadzi to do rozdrobnienia rynku i niepotrzebnej konkurencji, która zniechęca dostawców zamkniętych sterowników dla Linuksa.

Ubuntu na urządzeniach
Ubuntu na urządzeniach

Cicha wojna trwa, co jakiś czas przerywana „rewelacjami” na temat konkurencji. Niedawna premiera Ubuntu13.10 także nie przeszła bez echa o Mir, a właściwie XMir, które nie znalazło się, jak zapowiadano, w nowej wersji Ubuntu. Temat ten został poruszony na wielu portalach i wywołał nie miej krytycznych komentarzy w kierunku Canonical, które zdają się przyćmiewać resztę informacji o nowościach w Ubuntu i jego smakach.

Do tych informacji odniósł się także Mark Shuttleworth, który uważa, że powstaje grupa ludzi skupionych wokół Open Source, której celem zdaje się być tylko krytykowanie założeń serwera, nie skupiając się na merytorycznych zaletach kodu. Mark skazuje także na inne projekty Open Source takie jak systemd, które także rozdrabniają ten rynek, w obliczu istnienia innych, dostępnych od dawna zamienników.

Wśród wielu odpowiedzi na te słowa, znalazł się także komentarz Aarona Seigo, lidera Plasmy, który uważa, że krytyka Mira odbywa się tylko w kwestiach technologicznych. Aaron zaapelował także do Marka Shuttlewortha o udział w publicznej debacie, w której obie strony przedstawią swoje merytoryczne strony za i przeciw Mir, oraz uzgodnią jego wpływ na Open Source. Debata taka na zawsze rozstrzygnie wszystkie niedopowiedzenia, które towarzyszą powstaniu nowego serwera, oraz odpowie na wiele pytań jego przeciwników, które do tej pory nie znalazły uzasadnienia ze strony Canonical. Ważny jest także publiczny przekaz takiej debaty, dzięki czemu każdy będzie mógł sam poznać powody powstania Mir i jego plany na przyszłość, które także budzą wiele niedopowiedzeń.

Jak do tej pory brak jest reakcji lidera Canonical na taką propozycję. Wydaje się jednak, że taka dyskusja jest najlepszym postawieniem sprawy. Obecny konflikt na tle Mir zaczyna powoli wymykać się spod kontroli i to zarówno zwolenników, jak i przeciwników, którzy także zaczynają popełniać demagogię, krytykując nawet udział serwera Mir w Open Source.

Więcej informacji:

http://www.markshuttleworth.com/archives/1295

https://plus.google.com/107555540696571114069/posts/76Nd9RSTZWp

Udostępnij informacje o Wpisie w sieciach społecznościowych:
Polub LinuxPortal.pl:

Komentarze: 4

logo:
Aby dodać komentarz: zaloguj się ikona LinuxPortal.pl ikona Facebook.com ikona Google+
logo: salvadhor
salvadhor
10 lat temu
Ciekawe co z tego wyniknie. Nikt w tym całym zamieszaniu nie zwraca uwagi jednak na niezaprzeczalne ciągłe 'odkrywania na nowo koła' w rozwoju opensource. Było już wiele koncepcji, po których następowały kolejne koncepcje, które robiły niemal to samo, niemal z taką samą wydajnością, a różniły się jedynie podejściem do algorytmu. Np. próba zastąpienia sysvinit przez initng, runit, upstart, systemd i kilka innych. Choćby rozczłonkowanie OpenOffice i LibreOffice i wdrażanie podobnych rozwiązań, lecz w innej kolejności. Choćby tworzenie dystrybucji nie wyróżniających się niczym od dziesiątek innych dystrybucji, itp, itd. Podobnie jest z serwerem wyświetlania - na dzień dzisiejszy niewiele osób jest w stanie wskazać różnice pomiędzy Mirem a Waylandem - poza jakąś mityczną obsługą metod wprowadzania (???) - lecz tak w gruncie rzeczy nikt nie wie o co chodzi, poza tym, że Canonical uważa, iż Wayland im nie pasuje. Wprowadzanie o tak nikłe przesłanki zmian w tak newralgicznym punkcie systemu jak serwer wyświetlania jest cokolwiek nieodpowiedzialne. To może skończyć się walką na przetrwanie - kto dostanie wsparcie w postaci sterowników od producentów sprzętu. Jak się to odbije na użytkownikach - na pewno będzie sporo zamieszania i mocniejsze uwiązanie do konkretnej dystrybucji i jej rozwiązań (X, Mir lub Wayland).
Odpowiedz #176444
logo:
10 lat temu
Ja patrzę na tę sytuację z drugiej strony. Nie mam nic przeciwko powstawaniu innych projektów, o ile wprowadzają różnorodność. To żadna wada, tak samo działa także ewolucja w przyrodzie, a skutki postępowania przeciwnego ponosi teraz Microsoft, który nie docenił zróżnicowania na rynku mobilnym i teraz jest mu się ciężej przystosować z nowymi systemami jak choćby na budżetowych tabletach, czy netbookach. Microsoft staje się więc ociężałym dinozaurem, któremu grozi wyginięcie, bo nie może sobie poradzić z ochroną potomstwa przed malutkimi gryzoniami. Problem leży w tym, że te pierwotne ssaki, nie dostrzegają siły jaką posiadają w walce z kolosem i same dążą do tego, aby stać się takim kolosem i być potem podgryzanym przez inne małe stworzonka. Ewolucja pokazuje jednak, ze największe efekty można osiągnąć tylko podążając drogą rozwiązań rozumowych i racjonalnych wyborów, które są głównymi motorami rozwoju naszego gatunku. W przyrodzie nie jest więc ważne, kto jest najsilniejszy, tylko ten który jest najlepiej przystosowany do środowiska, tak jak w przypadku człowieka.
Odpowiedz #176447
logo: pavbaranov
pavbaranov
10 lat temu
O ile w przypadku różnych aplikacji uważam, że im więcej ich tym lepiej, o ile - wbrew zdaniu wielu - jeśli chodzi o różne środowiska, jestem jak najbardziej za różnorodnością, to w przypadku "core" systemu linuksa, winien on być w miarę ujednolicony (inna sprawa, że Ubuntu już nawet linuksem się nie chce określać). O ile zatem jeszcze kilka miesięcy temu, wydawało mi się, że to fajnie: będziemy mieć Waylanda, będziemy mieć Mir i do mnie, jako do użytkownika systemu, będzie należało dokonanie wyboru tego, co mi bardziej odpowiada, to obecnie uważam, ze decyzja Ubuntu - bądź co bądź dystrybucji, która często wręcz jest utożsamiana z linuksem - wbrew środowisku i nie interesując się kompletnie jego zdaniem, jest wsadzeniem całego linuksowi chyba największego konia trojańskiego od początku jego istnienia. Mam nadzieję zatem, że sam Mir pozostanie jedynie jednym wielkim niewypałem, a jedyne co pozytywnego zrobi, to przyspieszy prace nad Waylandem.
Odpowiedz #176453
logo:
10 lat temu
@pavbaranov

Mówienie o Mirze, lub Waylandzie jako core Linuksa jest akurat w tym przypadku, nie tyle błędne, co sprzeczne z tym co twierdzisz. Wayland i zapewne Mir są przede wszystkim przygotowywane jako zastępniki Xorg co oznacza, że są także przewidziane na inne platformy Uniksowe. Sam Linus zawsze podkreśla, aby oddzielić kwestie interfejsu użytkownika od jądra systemu, żeby nie konfliktowały ze sobą i jest to podstawa rozwoju jądra Linuksa. Zauważ, że na Andku serwera wyświetlania nie ma i nie wpływa to na popularność Linuksa, czy temu podobne zachcianki użytkowników.

Różnorodność w tym wypadku jest jak najbardziej podyktowana praktyką, użytkownik więc będzie mógł sobie wybrać sam z dwóch dostępnych opcji i Linux na tym nie straci. Kto więc na tym straci? I to jest dobre pytanie, bo skoro nie użytkownicy i nie jądro to kto?
Odpowiedz #176454
Przejdź na początek komentarzy
logo:
Aby dodać komentarz: zaloguj się ikona LinuxPortal.pl ikona Facebook.com ikona Google+

Wpisy z blogów/ TOP 30dni

Pliki /etc/shadow, /etc/security/passwd i /etc/group - Dodawanie nowych użytkowników - cz.3 Fragmenty artykułów z książek wydawnictwa Helion.pl
41 osób twierdzi: warto przeczytać
Polecenia useradd i newusers - Dodawanie nowych użytkowników - cz.5 Fragmenty artykułów z książek wydawnictwa Helion.pl
39 osób twierdzi: warto przeczytać
Prosta kompilacja jądra jack
35 osób twierdzi: warto przeczytać
Linux for Woman Beings KDEFamily.pl
35 osób twierdzi: warto przeczytać
Wpisy z blogów więcej:
W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 roku nowego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych znanym jako "RODO" pragniemy poinformować Cię,
w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z LinuxPortal.pl.
Zapoznaj się z Polityką prywatności.

Klikając „Zamknij”, zamykasz ten komunikat i wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez LinuxPortal.pl sp. z o.o. w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem.
Zamknij »