W ostatnim numerze Linux Magazine zamieszczono artykuł na temat wdrożenia pakietu
Trawers dla Linux w dużej, wielooddziałowej firmie. Autor artykułu, Krzysztof Drewicz, pisze o swoich doświadczeniach z wdrażania pakietu Trawers dla Linux w produkcyjno-handlowej firmie wielooddziałowej (oddziały w 13 województwach) branży olejowej.
Opisuje dotychczasowe problemy, występujące w przedsiębiorstwie - spójność i aktualność danych, wymiana informacji między oddziałami, prowadzenie oddzielnej księgowości w każdym z oddziałów.
"Umiejętność doboru technologii często ma bezpośredni wpływ na pracę przedsiębiorstwa. Czasem nie można pozwolić sobie na zmianę całości platformy systemowej i używanie Wolnego Oprogramowania, ale migracja kluczowych aplikacji znacznie usprawnia codzienną pracę".
Wdrożenie zostało wykonane przez zewnętrzną firmę - partnera producenta oprogramowania, która nie tylko przeprowadziła niezbędne prace, ale przejęła opiekę nad serwerami firmy i zapewniła stały support użytkownikom pakietu.
Autor artykułu pisze również o głównych cechach zaimplementowanego rozwiązania. "Główną i niewątpliwą zaletą są niskie koszty. Zarówno zakup jak i utrzymanie oprogramowania nie jest drogie. Największe oszczędności wynikają z braku dodatkowych kosztów: nie trzeba inwestować w serwer bazy danych oraz system operacyjny. W całej firmie używano do tej pory Trawersa w wersji DOS, zmiana platformy systemowej nie oznaczała zmiany przyzwyczajeń pracowników czy konieczności szkolenia pod kątem nowego oprogramowania. [...] Od momentu uruchomienia (ponad 8 miesięcy) miały miejsce 3 nieplanowane przestoje w trakcie dnia pracy (w praktyce dzień pracy zaczyna się o 7 rano, a kończy mocno po 19), sumarycznie trwały one krócej niż 3 godziny!"
Autor artykułu, Krzysztof Drewicz, zajmuje się administracją i rozwojem systemów opartych na otwartym oprogramowaniu.
Artykuł dostępny jest w numerze 19 Linux Magazine (Sierpień/Wrzesień 2005), w dziale Biznes (str. 46).