▲ Zwiń komunikat

Wpłać dowolną kwotę na rozwój LinuxPortal.pl

Jeśli LinuxPortal.pl jest dla Ciebie ważnym miejscem w Internecie to prosimy Cię o wpłatę dowolnej kwoty na rozwój portalu.
Nawet 1 zł.
Bardzo dziękujemy!

Wybierz metodę wpłaty

« wróć do listy
Następny Wpis NA LIŚCIE (W DÓŁ)
KDE 5 - spojrzenie w przyszłość KDEFamily.pl
9 osób twierdzi: warto przeczytać, a 1 , że nie
Następny Wpis NA LIŚCIE (W GÓRĘ)
Rekonq 0.8 - nowości KDEFamily.pl
8 osób twierdzi: warto przeczytać
PATRONAT LinuxPortal.pl

Zapraszamy na konferencję, na której będzie się dyskutować o zaletach i wadach wykorzystania oprogramowania open source w administracji publicznej, neutralności technologicznej i o wirtualnej infrastrukturze.

Konferencja: V Zachodniopomorski Konwent Informatyków Samorządowych

Miejsce: Międzywodzie

Termin: 15-16 września 2011r.

Hasło konferencji: „Dobre praktyki i trendy w zarządzaniu infrastruktura ICT w JST”.

Strona konferencji: http://www.konwent.spnt.pl

Tytułowe trendy znajdą odzwierciedlenie w poszczególnych elementach programu, głównie poprzez prezentację dominujących na rynku ICT technologii wspomagających zarządzanie infrastrukturą, takich jak: wirtualizacja, cloud computing czy open source.

W trakcie Konwentu Dariusz Przybylski z Urzędu Gminy i Miasta Goleniów, zaprezentuje zintegrowany system ochrony sieci firmowej oparty na rozwiązaniu open source wykorzystywany w gminie Goleniów. Przybylski od 2004 roku rozpoczął wdrażanie autorskiego rozwiązania, opierając całą politykę bezpieczeństwa informatycznego na wolnym oprogramowaniu. Przez kolejne lata dopracowywał system, dodawał elementy i rozszerzał funkcjonalności, tworząc w ten sposób stabilne, kompleksowe i szyte na miarę rozwiązanie.

Motywacją do takich działań była głównie oszczędność kosztów, jak również niezrozumiały i niekonsekwentny sposób licencjonowania produktów firmy Microsoft, który w dużym stopniu utrudniał zarządzanie licencjami. Aby rozwiązać ten problem, na wszystkich stacjach roboczych w urzędzie zainstalowano pakiet biurowy Open Office, co dodatkowo ułatwiło przenoszenie oprogramowania pomiędzy poszczególnymi urządzeniami.

Nie obyło się oczywiście bez problemów. Konieczność pamiętania o zapisywaniu dokumentów w formacie .doc, przyzwyczajenie pracowników urzędu do funkcji i skrótów używanych w popularnym Wordzie czy Excelu oraz dłuższe otwieranie się programu Open Office wywoływały na początku niepochlebne komentarze, jednak z czasem rozwiązanie się przyjęło.

Zaletą jest również poczucie wolności i możliwość indywidualnego dobierania tylko potrzebnych funkcjonalności- argumentuje informatyk z Goleniowa.

Wątek wolnego oprogramowania będzie kontynuował Rafał Malujda – doradca Szczecińskiej Grupy Użytkowników Linuksa/ Uniksa (SzLUUG), właściciel Kancelarii Radcy Prawnego w Szczecinie. W swojej prezentacji „Prawne aspekty wykorzystania Open Source i Cloud Computing w administracji" Malujda spróbuje przekonać uczestników, że organizacje publiczne nie tylko mogą, ale wręcz powinny korzystać z rozwiązań open source i cloud computing. Administracja powinna być dostępna dla każdego obywatela, dlatego też szczególnie urzędy zobowiązane są do interoperacyjności i powinny zachować tzw. neutralność technologiczną. Prelegent zwróci też uwagę na zjawisko „lock-in", czyli uzależnienie się jednego rozwiązania/ oprogramowania, które jest dużym zagrożeniem dla systemów informatycznych urzędów, również ze względu na ich bezpieczeństwo.

Spotkanie przedstawicieli zachodniopomorskich urzędów będzie okazją do zaprezentowania m.in. informacji od przedstawiciela z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na temat: rozwoju ePUAPu w tym Profilu Zaufanego, a drugiego dnia Konwentu uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach dotyczących wirtualizacji i cloud computing.

Organizowane przez Szczeciński Park Naukowo - Technologiczny Konwenty Informatyków Samorządowych to coroczne spotkania sprzyjające integracji środowiska oraz wymianie informacji i najlepszych praktyk, w celu ulepszania funkcjonowania administracji publicznej.

W programie każdego z wydarzeń znajduje się prezentacja wdrożeń projektów w lokalnych urzędach, oraz prezentacje nowych i ciekawych rozwiązań firm informatycznych.

Organizatorzy serdecznie zapraszają Burmistrzów, Wójtów, Sekretarzy oraz pracowników działów IT – wszystkie osoby odpowiedzialne za informatyzację JST i zaangażowane w ulepszanie funkcjonowania administracji publicznej na V Zachodniopomorski Konwent Informatyków Samorządowych.

Więcej na stronie konferencji: http://www.konwent.spnt.pl

Na ten temat napisali: (2): LinuxPortal.pl informuje ..., Dziennik Internautów.

Zobacz wszystkie wiadomości na ten temat:
Konferencja: V Zachodniopomorski Konwent Informatyków Samorządowych, 15-16 września w Międzywodziu, Open source dla administracji

Udostępnij informacje o Wpisie w sieciach społecznościowych:
Polub LinuxPortal.pl:

Komentarze:

Nie ma jeszcze komentarzy. Dodaj swój komentarz.
logo:
Aby dodać komentarz: zaloguj się ikona LinuxPortal.pl ikona Facebook.com ikona Google+

Wpisy z blogów/ TOP 30dni

Pliki /etc/shadow, /etc/security/passwd i /etc/group - Dodawanie nowych użytkowników - cz.3 Fragmenty artykułów z książek wydawnictwa Helion.pl
41 osób twierdzi: warto przeczytać
Polecenia useradd i newusers - Dodawanie nowych użytkowników - cz.5 Fragmenty artykułów z książek wydawnictwa Helion.pl
39 osób twierdzi: warto przeczytać
Prosta kompilacja jądra jack
35 osób twierdzi: warto przeczytać
Linux for Woman Beings KDEFamily.pl
35 osób twierdzi: warto przeczytać
Wpisy z blogów więcej:
W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 roku nowego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych znanym jako "RODO" pragniemy poinformować Cię,
w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z LinuxPortal.pl.
Zapoznaj się z Polityką prywatności.

Klikając „Zamknij”, zamykasz ten komunikat i wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez LinuxPortal.pl sp. z o.o. w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem.
Zamknij »