▲ Zwiń komunikat

Wpłać dowolną kwotę na rozwój LinuxPortal.pl

Jeśli LinuxPortal.pl jest dla Ciebie ważnym miejscem w Internecie to prosimy Cię o wpłatę dowolnej kwoty na rozwój portalu.
Nawet 1 zł.
Bardzo dziękujemy!

Wybierz metodę wpłaty

« wróć do listy
Następny Wpis NA LIŚCIE (W DÓŁ)
Jesień Linuksowa już za dwa tygodnie LinuxPortal.pl informuje ...
4 osoby twierdzą:: warto przeczytać
Następny Wpis NA LIŚCIE (W GÓRĘ)
Konkurs na tapetę dla polskiego remiksu Magei 1! Blog użytkownika kamil54
9 osób twierdzi: warto przeczytać
Blog: KDEFamily.pl : KDEFamily.pl
Wpis:

Kubuntu 11.10 Beta2 - dostępne

Dodano: niedziela, 25 wrzesień 2011r.

Kolejne wydania deweloperskie ukazują się niejako w cieniu wydań Ubuntu. Portale informacyjne zdają się nie zauważać tej dystrybucji, a szkoda, bo zmiany jakie czekają ją w nowej wersji pokazują, że nawet z o wiele mniejszą społecznością Kubuntu potrafi niektórymi nowościami zaskoczyć swój pierwowzór.

Przypominam, że obecne wydanie to ciągle wersja deweloperska i nie nadaje się do powszechnego użytku. Kubuntu 11.10 Beta2 przeznaczona jest dla developerów chcących wspomóc projekt, oraz zwykłych użytkowników chcących wyszukiwać, raportować lub poprawiać błędy.

Wśród nowości wydania Beta2 znajdziemy:

KDE SC 4.7 (finalnie wersja 4.7.1)

Wiele osób nie uważa tego punktu jako specjalnej nowości. Należy jednak zaznaczyć, że także deweloperzy Kubuntu biorą czynny udział w powstawaniu wielu elementów środowiska KDE. KDE SC jest więc wynikiem współpracy pomiędzy wieloma członkami społeczności i jego rozwój jest na stałe wpisany także w rozwój wielu dystrybucji. Warto więc na chwilę zatrzymać się przy tym punkcie i dowiedzieć się, że już dzięki niemu Kubuntu zyskuje dość sporą przewagę w kwestii nowości w systemie nad swoim pierwowzorem. Więcej o nowościach w KDE SC 4.7 w tym wpisie:

http://www.linuxportal.pl/blogi/kdefamily-pl/wpisy/.../ie-id93945

KDE Personal Information Management Suite 4.7

PIM 4.7 nie jest dostarczany razem z domyślnymi bibliotekami KDE SC, choć stanowi jedną z gałęzi jego rozwoju. Tym razem deweloperzy Kubuntu zdecydowali się dodać najnowszą wersję tego pakietu domyślnie w systemie. Należy pamiętać, że ze względu na dość duże zmiany w stosunku do poprzednich wersji tego programu, warto zrobić kopię zapasową danych przechowywanych dotychczas przez oprogramowanie PIM w systemie.

Amarok 2.4.3

W systemie znajdziemy też najnowszą wersję popularnego w KDE menedżera zasobów muzycznych, czyli Amaroka. Nowa wersja rozpoczęta serią 2.4 to dość bogate zmiany. które czynią z tego programu jeden z najbardziej funkcjonalnych w swojej kategorii. Więcej o Amaroku 2.4 w tym wpisie: http://konqiklub.ubucentrum.net/2011/01/amarok-240-juz-jest.html.

Wsparcie dla OpenGL ES

Nowość nie zainteresuje zapewne użytkowników desktopów jednak już teraz deweloperzy przygotowali specjalną wersję KWin, czyli kde-window-manager-gles, która ma być w przyszłości podstawą uruchomienia systemu na urządzeniach mobilnych. Nowość zainteresuje zapewne najbardziej testerów i eksperymentatorów, jednak w przeszłości zapewne dzięki temu pakietowi uniknie się komplikacji w kwestii niekompatybilności z innymi urządzeniami. W każdym razie nowa wersja KWin jest teraz dostępna do łatwej instalacji nawet dla tych mniej doświadczonych użytkowników.

Muon Suite 1.2

Programy z pakietu Muon Suite zagoszczą domyślnie w systemie, a nie jak do tej pory w repozytorium. Jednocześnie z domyślnej instalacji zniknie KPackageKit (Apper), który także zostanie bardzo poprawiony w przyszłym wydaniu. Deweloperzy Kubuntu chcą jednak promować własne narzędzia, które w przyszłości będą lepiej wspierać usługi Canonical, jak choćby aktualizację systemu.

Kubuntu Low-Fat Settings

Ten dość enigmatyczny podtytuł kryje w sobie dość znaczną optymalizację systemu. Osiągnięto ją poprzez wyłacznie niektórych usług dostarczanych przez środowisko, a które nie muszą być tak naprawdę uruchomione na co dzień. W każdym razie użytkownik potrzebujący tych funkcji może je uruchomić na własne życzenie jeśli naprawdę ich potrzebuje. Wyłączone usługi to min:

  • brak kompozycji włączonych domyślnie
  • brak uruchomionych niektórych modułów domyślnie (np. Bluedevil) i usług Nepomuka
  • mniej dodatków KRunnera włączonych domyślnie
  • redukcja efektów dodawanych do dekoracji okien

Operacje te pozwoliły na prawie 32% mniejsze zużycie pamięci w nowej wersji systemu. Użytkownik zyska także 33% szybsze ładowanie środowiska po zainstalowaniu pakietu kubuntu-low-fat-settings.

Obrazy płyt znajdziemy na stronie:

http://releases.ubuntu.com/kubuntu/oneiric/ (laptop, netbook, PC)

http://cdimage.ubuntu.com/kubuntu/releases/oneiric/beta-2/ (MAC, DVD, ARM)

Na zakończenie wyjątkowo wyrażę swoją opinię na temat rozwoju Kubuntu. Jak wspomniałem we wstępie Kubuntu sporo traci na byciu marnotrawnym bratem Ubuntu. Pomimo, że opisane zmiany to nawet więcej niż dodała w ostatnim okresie niejedna dystrybucja bardziej wspierająca KDE jednak angażowanie deweloperów w prace nad Unity 2D (Aurélien Gâteau) odciska piętno nad rozwojem systemu. Plany jakie miały być częścią nowego wydania obiecywały dość sporo i jeśli by je wszystkie zrealizowano w odpowiednim czasie, Kubuntu stało by się jedną z lepszych dystrybucji z KDE na pokładzie. Tym razem mogę jedynie pochwalić deweloperów i społeczność za solidną robotę i bardzo dobry produkt.

Więcej o nowym wydaniu:

https://wiki.kubuntu.org/OneiricOcelot/Beta2/Kubuntu

Udostępnij informacje o Wpisie w sieciach społecznościowych:
Polub LinuxPortal.pl:

Komentarze:

Nie ma jeszcze komentarzy. Dodaj swój komentarz.
logo:
Aby dodać komentarz: zaloguj się ikona LinuxPortal.pl ikona Facebook.com ikona Google+

Wpisy z blogów/ TOP 30dni

Pliki /etc/shadow, /etc/security/passwd i /etc/group - Dodawanie nowych użytkowników - cz.3 Fragmenty artykułów z książek wydawnictwa Helion.pl
41 osób twierdzi: warto przeczytać
Polecenia useradd i newusers - Dodawanie nowych użytkowników - cz.5 Fragmenty artykułów z książek wydawnictwa Helion.pl
39 osób twierdzi: warto przeczytać
Linux for Woman Beings KDEFamily.pl
35 osób twierdzi: warto przeczytać
Prosta kompilacja jądra jack
34 osoby twierdzą: warto przeczytać
Wpisy z blogów więcej:

Pierwsze kroki w systemie Linux - cz.3 - konfiguracja, dodawanie aplikacji i migracja z systemu Windows

Rysunek 2.2. Praca z dokumentami tekstowymi, arkuszami kalkulacyjnymi oraz innymi za pomocą pakietu OpenOffice.org

Fragment (trzecia - ostatnia część) rozdziału nr 2 Konfiguracja doskonałego środowiska Linux z książki: Linux. Biblia. Ubuntu, Fedora, Debian i 15 innych dystrybucji. Krok 3. Konfiguracja systemu Istnieje wiele sposobów konfiguracji wyglądu i sposobu działania środowiska GNOME (to domyślne środowisko graficzne ...

33 osoby twierdzą: warto przeczytać
Komentarze: 2
W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 roku nowego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych znanym jako "RODO" pragniemy poinformować Cię,
w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z LinuxPortal.pl.
Zapoznaj się z Polityką prywatności.

Klikając „Zamknij”, zamykasz ten komunikat i wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez LinuxPortal.pl sp. z o.o. w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem.
Zamknij »