▲ Zwiń komunikat

Wpłać dowolną kwotę na rozwój LinuxPortal.pl

Jeśli LinuxPortal.pl jest dla Ciebie ważnym miejscem w Internecie to prosimy Cię o wpłatę dowolnej kwoty na rozwój portalu.
Nawet 1 zł.
Bardzo dziękujemy!

Wybierz metodę wpłaty

« wróć do listy
Następny Wpis NA LIŚCIE (W DÓŁ)
SUSE Cloud 2.0 ułatwi tworzenie prywatnych chmur i zarządzanie nimi Blog firmy SUSE Polska Sp. z o.o.
7 osób twierdzi: warto przeczytać
Następny Wpis NA LIŚCIE (W GÓRĘ)
Aaron Seigo chce publicznej dyskusji o Mir i Open Source KDEFamily.pl
21 osób twierdzi: warto przeczytać
Blog: KDEFamily.pl : KDEFamily.pl
Wpis:

Kubuntu 13.10 „Saucy Salamander“

Dodano: piątek, 18 październik 2013r.

Zgodnie z planem wydań, deweloperzy Kubuntu wydali najnowszą odsłonę swojej dystrybucji, oznaczoną numerem seryjnym 13.10 i nazwą Saucy Salamander. Wydanie te jest zapowiadane jako jedne z najlepszych i najstabilniejsze w historii. Większość zadań wokół nowej edycji została skupiona właśnie w celu dopracowania tych dwóch elementów, choć nie zabrakło także nowości.

Tapeta Kubuntu 13.10
Tapeta Kubuntu 13.10

Kubuntu 13.10 dostarczone jest wraz z jądrem 3.11.0-12.19 Ubuntu Linux (https://launchpad.net/ubuntu/+source/linux/3.11.0-12.19), bazującym na jądrze Linux 3.11.3. W podstawie systemu znajdziemy też:

  • Upstart 1.10
  • xorg-server 1.14.3
  • CUPS 1.6.2 and cups-filters 1.0.34
  • Python 3.3
  • qt 4.8.4
  • LibreOffice 4.1.2~rc3
  • KDE SC 4.11.2

Nowe wydanie ukazuje się także z kilkoma znaczącymi dla użytkowników zmianami:

Kubuntu - widok: pulpit KDE
Kubuntu - widok: pulpit KDE

KDE SC 4.11.2

Najnowsza kompilacja środowiska graficznego dostarcza mnóstwo nowości i usprawnień. Poprawione indeksowanie plików przez Nepomuk, nowości w programach Kontact (m.in. edytor tematów nagłówków e-maily), opcjonalne wsparcie dla Waylanda i wiele innych.

Muon Discover
Muon Discover

Muon Discover

Nowy program z zestawu Muon Suite pozwala w prosty i przejrzysty instalować i wyszukiwać aplikacje. MD zastąpi na tym miejscu Muon Software Center. Program pozwala na integrację z wieloma zewnętrznymi źródłami oprogramowania jak np. OCS (Open Collaboration Services), poprzez utworzenie specjalnego backendu. Aplikacja ma także przejrzysty interfejs projektowany z myślą o urządzeniach dotykowych.

User Manager
User Manager

User Manager

User Manager to uproszczona wersja modułu Ustawień systemowych do tworzenia i zarządzania kontami użytkowników. Starsza wersja kuser, posiadająca więcej zaawansowanych opcji, nadal dostępna jest do instalacji z repozytorium.

Ubiquity

Instalator systemu, który przeszedł w poprzednim wydaniu spory lifting wyglądu, tym razem otrzymał możliwość konfiguracji i uruchomienia podczas instalacji systemu połączenia internetowego poprzez Wifi.

KDE Telepathy

Natywny komunikator internetowy, w tym wydaniu dystrybucji, dostarczony został wraz z wersją 0.6.2, która dostarcza m.in. poprawione powiadomienia, wraz z ich zaawansowaną konfiguracją, lepszą edycję tekstu, wsparcie dla odtwarzania filmów Youtube wewnątrz okna chatu, wsparcie dla skrótów sieciowych, podświetlanie rozmów z imieniem i wiele innych pomocnych usprawnień.

Network Manager
Network Manager

Network Manager

Dodano także najnowszą wersję Menedżera Połączeń Sieciowych (http://www.linuxportal.pl/blogi/kdefamily-pl/wpisy/.../m-id165009), który dostarcza m.in. uproszczoną i bardziej przejrzystą wersję apletu pulpitu służącego do zarządzania połączeniami.

Informacja o Systemie
Informacja o Systemie

O Systemie

Wewnątrz Ustawień systemowych znajdziemy także moduł pozwalający na odczytanie podsumowania informacji o aktualnej wersji systemu i innych jego komponentów.

Dokumentacja

Chyba największy nacisk położono w tym wydaniu na uzupełnienie i dostarczenie kompletu dokumentacji do systemu. Dokumentację znajdziemy w menu Pomoc oraz na stronie: http://docs.kubuntu.org

Dokumentacja na stronie http://docs.kubuntu.org/
Dokumentacja na stronie http://docs.kubuntu.org/

X.org

Kubuntu będzie wydawane od tej pory pod kontrolą xorg-server, a w późniejszym okresie planowane jest przejście na serwer wyświetlania Wayland.

Sklep Kubuntu - https://holvi.com/shop/Kubuntu/
Sklep Kubuntu - https://holvi.com/shop/Kubuntu/. Źródło

Inne

W ostatnim okresie dystrybucja doszła do porozumienia z EmergeOpen w sprawie dostarczania komercyjnego wsparcia dla firm, świadczonego m.in. drogą telefoniczną (http://kubuntu.emerge-open.com/buy). Ma to pomóc zaistnieć dystrybucji na rynku, oraz pomóc w kwestii finansowania. Nową inicjatywą jest też Sklep Kubuntu (https://holvi.com/shop/Kubuntu/), który na razie wystartował ze sprzedażą koszulek polo z emblematami Kubuntu. Osoby chętne wspomóc dystrybucję mają teraz na to wiele okazji, także korzystając z dotacji (http://www.kubuntu.org/donate).

Download

Obrazy płyt Kubuntu 13.10 znajdziemy pod adresem:

http://cdimage.ubuntu.com/kubuntu/releases/13.10/release/

Możliwa jest także aktualizacja z poprzedniej wersji:

https://help.ubuntu.com/community/SaucyUpgrades/Kubuntu

Okazjonalna tapeta do pobrania ze strony:

https://drive.google.com/folderview?id=0B6x8ccsFiS/.../sp=sharing

Udostępnij informacje o Wpisie w sieciach społecznościowych:
Polub LinuxPortal.pl:

Komentarze: 14

logo:
Aby dodać komentarz: zaloguj się ikona LinuxPortal.pl ikona Facebook.com ikona Google+
logo: klmk
klmk
7 lat temu
Co było nie tak, z poprzednim wyglądem? Ten wygląda dosyć średnio
Odpowiedz #176438
logo: admin
admin
7 lat temu
Jeśli chodzi o wygląd strony (nie Kubuntu) to miałem kilka powodów. Poprzedni styl posiadał sporo błędów, nie był dostosowany do BuddyPressa oraz nie posiadał wsparcia dla niektórych dodatków. Miał też mniejsze możliwości niż obecny.

Jak to już zaznaczyłem w jednym z postów, będę się starał przywrócić poprzedni wygląd dla obecnego stylu, ale nie stanie się to prędko, bo w tej chwili mam jeszcze kilka innych problemów do rozwiązania.
Odpowiedz #176439
logo: Anonim
Anonim
7 lat temu
Wygląd strony? Kwestia gustu! Na mój jest on bardzo dobry: estetyczny i przejrzysty.

A propo popo Kubuntu. Warto instalować jako główny system (stabilność, brak błędów przy aktualizacjach)?
Odpowiedz #176440
logo:
7 lat temu
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o stabilność. Ja przynajmniej nie zauważyłem w Kubuntu więcej błędów niż w innych dystrybucjach z czasowym okresem wsparcia. Co nie znaczy, że się nie zdarzają.

Oddzielna sprawa to aktualizacje. Jest to bolączka wszystkich dystrybucji z czasowym wsparciem dla pakietów. Jeśli trzymasz się tych pakietów, które są w dystrybucji domyślnie dostarczane, ewentualnie dodajesz coś z backportów, to nie powinno być żadnych problemów z aktualizacją. Inaczej już jest jest jednak, kiedy zaczynasz eksperymentować z repozytoriami PPA, tu już może dojść do konfliktów, a deweloperzy nie są w stanie przetestować, czy oprogramowanie z tych repo nie psuje aktualizacji. Ja w każdym razie miałem z tego powodu kilka problemów, u znajomych, którym wystarcza to co Kubuntu dostarcza domyślnie, jeszcze żadnych problemów z aktualizacją nie wystąpiły.
Odpowiedz #176441
logo: urgo
urgo
7 lat temu
U mnie aktualizacja poszła raczej bez problemów. Piszę raczej bo nie ma już czegoś takiego jak ia32-libs, co spowodowało odinstalowanie kilku programów, które musiałem później doinstalować. Niestety przestał też działać Steam i tu już nic nie pomogło. Gdybym wiedział o tym wcześniej, to bym nie aktualizował :(.
Odpowiedz #176449
logo: lucas
lucas
7 lat temu
Zapowiada się świetna podstawka pod Netrunnera ;p
Odpowiedz #176442
logo:
7 lat temu
Nigdy za wiele serwerów do rozpowszechniania Kubuntu, aby było jak najmniej modyfikacji, ale o to nie trzeba się martwić :)
Odpowiedz #176443
logo: Pytajnik
Pytajnik
7 lat temu
Witam. Kto pyta nie błądzi. Jako że zamierzam wyposażyć kilkanaście stanowisk w Kubuntu. Szukam listy zgodności (kart graficznych, i innych elementów na które należy zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu stacjonarnego i laptopów) z Kubuntu 13.10 i przyszłościowym 14.04 LTS. Gdzie taką listy można znaleźć o ile istnieją?
Odpowiedz #176445
logo:
7 lat temu
http://www.ubuntu.com/certification/catalog/

To jest lista certyfikowanego sprzętu. W przypadku sprzętu spoza tej listy radziłbym sprawdzić http://askubuntu.com/, czy ktoś nie miał z nim problemu, lub nie przedstawił rozwiązania dotychczasowych problemów. Kubuntu pracuje z takim samym sprzętem jak Ubuntu.

PS. Podobne pytanie warto kierować na forum np. http://kdefamily.pl/grupy/kubuntu/forum
Odpowiedz #176446
logo: Pytajnik
Pytajnik
7 lat temu
Dziękuję :)
Odpowiedz #176448
logo: quadro555
quadro555
7 lat temu
Jedno pytanie. Czy jest możliwość wyklikania w kubusiu kolejności bootowania systemów tak jak w Pclinuxos? Czy też muszę grzebać w plikach konfiguracyjnych?
Odpowiedz #176450
logo:
7 lat temu
Można bliżej o co chodzi? Najlepiej na forum :) http://kdefamily.pl/grupy/kubuntu/forum
Odpowiedz #176451
logo: pavbaranov
pavbaranov
7 lat temu
Nie istnieje dopóki nie będziesz miał zainstalowanego pakietu GRUB2-Editor (lub podobnego); niestety nie pamiętam, czy domyślnie się instaluje. Program ten potrafi wskazać na ten system (lub kernel; to nie ma znaczenia), który ma się ładować domyślnie. W przypadku większej ilości systemów/kerneli nie istnieje możliwość ustawienia, że jeśli nie A, to B, a jeśli nie B to ma się załadować C (zresztą czegoś takiego w ogóle chyba nigdzie nie ma i - logicznie na to patrząc - być nie może).
Odpowiedz #176452
logo: Mati
Mati
7 lat temu
Jak postawić serwer na linuxie w kubuntu 13.10 ?
Odpowiedz #176481
Przejdź na początek komentarzy
logo:
Aby dodać komentarz: zaloguj się ikona LinuxPortal.pl ikona Facebook.com ikona Google+

Wpisy z blogów/ TOP 30dni

Pliki /etc/shadow, /etc/security/passwd i /etc/group - Dodawanie nowych użytkowników - cz.3 Fragmenty artykułów z książek wydawnictwa Helion.pl
41 osób twierdzi: warto przeczytać
Polecenia useradd i newusers - Dodawanie nowych użytkowników - cz.5 Fragmenty artykułów z książek wydawnictwa Helion.pl
39 osób twierdzi: warto przeczytać
Prosta kompilacja jądra jack
35 osób twierdzi: warto przeczytać
Linux for Woman Beings KDEFamily.pl
35 osób twierdzi: warto przeczytać
Wpisy z blogów więcej:
Wpis z Bloga: jack
5 lat temu

Prosta kompilacja jądra

menuconfig

Wpis zrobiony z myślą dla początkujących użytkowników. Chcę pokazać, że to nie trudne, a może tylko pomóc w poznaniu, przyspieszeniu i zabezpieczeniu swojego systemu. Sam proces kompilacji jest prosty, trzeba uważać w trakcie modyfikacji Kernela. Ten wpis również pokaże, jak ...

35 osób twierdzi: warto przeczytać
W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 roku nowego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych znanym jako "RODO" pragniemy poinformować Cię,
w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z LinuxPortal.pl.
Zapoznaj się z Polityką prywatności.

Klikając „Zamknij”, zamykasz ten komunikat i wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez LinuxPortal.pl sp. z o.o. w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem.
Zamknij »