« wróć do listy
Następny Wpis NA LIŚCIE (W DÓŁ)
Nowy początek KDEFamily.pl
19 osób twierdzi: warto przeczytać
Następny Wpis NA LIŚCIE (W GÓRĘ)
Linux for Woman Beings KDEFamily.pl
35 osób twierdzi: warto przeczytać
Blog: KDEFamily.pl : KDEFamily.pl
Wpis:

Kubuntu 14.04 LTS - wydane

Dodano: piątek, 18 kwiecień 2014r.

Twórcy Kubuntu zaprezentowali najnowsze wydanie swojego systemu oznaczone liczbą 14.04, oraz nazwą kodową Trusty Tahr. Obecne wydanie jest wersją LTS, co oznacza przedłużone wsparcie dla poprawek bezpieczeństwa aż przez pięć lat. Dodatkowo przez dwa kolejne lata deweloperzy Kubuntu zapowiadają dostarczanie najnowszych wydań KDE SC w repozytoriach updates i backports.

KDE SC 4.13
KDE SC 4.13. Źródło: kde.org

Na początek jednak mała prywata :) W tym roku twórcy Kubuntu postanowili gruntownie przebudować i uzupełnić dokumentację projektu. Dokumentacja zawiera zestaw dokumentów, opisujących podstawowe informacje o celach i działaniu systemu. Dokumentacja została też przeniesiona z wiki Ubuntu na KDE Userbase Wiki (http://userbase.kde.org/Kubuntu/pl). Autor artykułu poświęcił trochę czasu na tłumaczenie tych tekstów, dzięki czemu polscy użytkownicy, jako jedni z pierwszych mogą cieszyć się ich lekturą.

Poznajmy jednak nowości jakie czekają użytkowników po aktualizacji, lub nowej instalacji systemu. Kubuntu 14.04 ukazał się prawie jednocześnie z KDE SC 4.13. Nowa wersja środowiska dostarcza tym razem gównie aktualizacje aplikacji pozostając na stabilnej podstawie pulpitu i narzędzi. Wśród poprawionych aplikacji znajdziemy m.in. Kate, Konsole, Cantor, gra Palapeli i wirtualny globus Marble.. Poprawiono też wiele elementów zaniedbanego programu do ćwiczenia słówek - Parley, a zestaw programów językowych został poszerzony o Artiklulate, program ćwiczący natywną wymowę słów. Sporo poprawek znajdziemy także w zestawie PIM m.in. korzystanie z dużych załączników przechowywanych w usługach webowych, ulepszona obsługa filtrów za pomocą Sieve, oraz ogólną poprawę wydajności i szybkości wczytywania. Okular otrzymał możliwość otwierania kilku dokumentów w kartach, możliwość używania DPI bieżącego ekranu do wyświetlania PDF i wiele innych ulepszeń.

Artikulate
Artikulate. Źródło: autor

Największą nowością tego wydania środowiska jest jednak nowa wersja Wyszukiwania Semantycznego na pulpicie, która wprowadza poprawę stabilności i wydajności w stosunku do poprzednika. Uproszczono także reguły zbierania informacji.

Nowością w nowej wersji Kubuntu będzie też wymiana dotychczasowej domyślnej przeglądarki internetowej Rekonq na Firefox. Decyzja ta jest spowodowana kłopotami ze stabilnością Rekonq. Firefox dostarczony został w najnowszej wersji oznaczonej numerem 28.

Firefox 28
Firefox 28. Źródło: Wiki Kubuntu

Zmiany czekają nas także w zestawie Muon, który ułatwia instalowanie aplikacji i dodatków dla Kubuntu. Domyślnym programem zestawu został Muon Discover (2.2), który zastąpił dotychczas używane w tym miejscu Muon Software Center. Z domyślnego zestawu usunięto także Menedżer Pakietów Muon, który nadal jest dostępny do instalacji w repozytorium systemu.

Muon Discover
Muon Discover. Źródło: autor

Z Kubuntu zniknie także dotychczasowe narzędzie do instalacji własnościowych sterowników - Jockey. Zastąpi go nowy program oparty na rozwiązaniu zastosowanym w poprzedniej wersji Ubuntu. Nowy program sam automatycznie wykryje nasze braki w sterownikach i zaproponuje rozwiązanie.

Driver Manager
Driver Manager. Źródło: Wiki Kubuntu

Będziemy także mogli skorzystać z nowego narzędzia do konfiguracji funkcji touchpadów, który dostarczy nam więcej funkcji ułatwiających pracę z gładzikami.

Konfigurator Touchpadów
Konfigurator Touchpadów. Źródło: Wiki Kubuntu

Pojawia się także nowa funkcja automatycznego przesyłania błędów bezpośrednio na bugtracker Canonical. Ma to pomóc twórcom w pozyskiwaniu raportów o błędach, które zazwyczaj nie docierają do nich z powodu skomplikowanych procedur. Oczywiście należy najpierw zgodzić się na tą opcję, ponieważ Canonical w ten sposób pozyskuje pewne informacje o naszym systemie.

Wśród nowości i poprawionych elementów znajdziemy także poprawiony system powiadomień, który poinformuje nas o nowych sterownikach, lub brakujących wersjach językowych. Jest to jedno z najlepiej dopracowanych narzędzi tego typu dla początkujących. Wiele poprawek znajdziemy także w narzędziach do tworzenia dysku uruchomieniowego USB oraz dodawania nowych lokalizacji dla systemu.

System powiadomień Kubuntu
System powiadomień Kubuntu. Źródło: Wiki Kubuntu

W systemie znajdziemy także nową wersję Plasma Network Managera i tu muszę przyznać, że deweloperom nareszcie udało się uczynić te narzędzie naprawdę wygodnym i przejrzystym w obsłudze. Pojawiły się też nowe wersje komunikatorów KDE Telepathy 0.8, z dodaną funkcją metakontaktów, oraz Quassel 0.10, który ułatwia kontakt via IRC. Także nowa wersja Gwenview pojawia się z ulepszoną funkcją instalacji wtyczek KIPI z poziomu okna programu.

Nowości pojawiły się także w repozytorium. Można stamtąd zainstalować najnowszą wersję narzędzia do łączenia systemu z funkcjami Androida - KDE Connect. W ten sposób możemy zostać np. powiadomieni o przychodzącym połączeniu bezpośrednio na pulpicie KDE, dzięki czemu nie przegapimy jej podczas pracy ze słuchawkami.

Twórcy Kubuntu zebrali też większość narzędzi deweloperskich w jeden pakiet kde-developer-sdk, który ułatwi start każdemu gotowemu rozpocząć współpracę deweloperską ze środowiskiem KDE.

Kubuntu 14.04 LTS można pobrać ze strony:

http://www.kubuntu.org/getkubuntu

Więcej informacji o nowym wydaniu:

http://www.kubuntu.org/news/kubuntu-14.04

Więcej informacji o KDE SC 4.13:

http://www.kde.org/announcements/4.13/

Na ten temat napisali: (15): antyweb.pl, KDEFamily.pl, Przystajnik, spidersweb.pl, Czytelnia Ubuntu, CHIP.pl, DobreProgramy.pl, Linuxiarze.pl, OSWorld.pl.

Zobacz wszystkie wiadomości na ten temat:
Wydano dystrybucję Ubuntu 14.04 "Trusty Tahr" oraz jej odmiany

Udostępnij informacje o Wpisie w sieciach społecznościowych:
Polub LinuxPortal.pl:

Komentarze: 3

logo:
Aby dodać komentarz: zaloguj się ikona LinuxPortal.pl ikona Facebook.com ikona Google+
logo:
10 lat temu
"Na początek jednak mała prywata :) ... KDE Userbase Wiki (http://userbase.kde.org/Kubuntu/pl). Autor artykułu poświęcił trochę czasu na tłumaczenie tych tekstów, dzięki czemu polscy użytkownicy, jako jedni z pierwszych mogą cieszyć się lekturą tych tekstów." Część. Może powinieneś trochę wiecej napisać o tym co robisz?
Odpowiedz #174454
logo:
10 lat temu
Dzięki za uwagę, tłumaczenie Dokumentacji Kubuntu uznałem za ważne z punktu widzenia początkujących użytkowników, którzy szukają informacji o Kubuntu, a zwłaszcza czym się ta dystrybucja różni od innych. Nie jest to jakieś wielkie zaangażowanie z mojej strony, chociaż jestem też w trakcie tłumaczenia braków w niektórych programach, a które być może wkrótce podeślę do sprawdzenia zespołowi tłumaczy KDE. W tej chwili zajęty jestem jednak testowaniem (i być może tłumaczeniem) jednego z projektów Archa, o czym może napiszę wkrótce.
Odpowiedz #174463
logo:
10 lat temu
Zapomniałem dodać, że dokumentację można znaleźć także w menu w dziale Programy, jednak ze względu na jej wczesne zamrożenie, jest ona miejscami mniej aktualna niż wersja zamieszczona na KDE Userbase.
Odpowiedz #174464
Przejdź na początek komentarzy
logo:
Aby dodać komentarz: zaloguj się ikona LinuxPortal.pl ikona Facebook.com ikona Google+

Wpisy z blogów/ TOP 30dni

Pliki /etc/shadow, /etc/security/passwd i /etc/group - Dodawanie nowych użytkowników - cz.3 Fragmenty artykułów z książek wydawnictwa Helion.pl
41 osób twierdzi: warto przeczytać
Polecenia useradd i newusers - Dodawanie nowych użytkowników - cz.5 Fragmenty artykułów z książek wydawnictwa Helion.pl
39 osób twierdzi: warto przeczytać
Prosta kompilacja jądra jack
35 osób twierdzi: warto przeczytać
Linux for Woman Beings KDEFamily.pl
35 osób twierdzi: warto przeczytać
Wpisy z blogów więcej:
W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 roku nowego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych znanym jako "RODO" pragniemy poinformować Cię,
w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z LinuxPortal.pl.
Zapoznaj się z Polityką prywatności.

Klikając „Zamknij”, zamykasz ten komunikat i wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez LinuxPortal.pl sp. z o.o. w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem.
Zamknij »