Dodano: środa, 19 sierpień 2015r.
Dostaliśmy dzisiaj list od naszego czytelnika, informatyka, w którym informuje o swoich problemach w relacji pracownik - przełożony, po wdrożeniu systemu Linux Mint w pracowniach szkolnych, które zostały oddane dzieciom do nauki pod koniec kwietnia ubiegłego roku. Z okresu działania pracowni wynika, że uczniowie obsługują wszystko intuicyjnie i naturalnie i nie zastanawiają się jaki mają system. Po prostu siadają i działają.
Komputery w pracowni szkolnej. Źródło: Czytelnik
Treść listu:
Jestem informatykiem w jednym z urzędów gmin. Do moich zadań pisanych/nie pisanych należy tez wsparcie merytoryczno-techniczne.
W zeszłym roku zapadła decyzja o zakupie komputerów dla dwóch nowych pracowni szkolnych. Po analizie tematu, biorąc pod uwagę czynnik możliwości/cena zaproponowałem by stanowiska komputerowe pracowni wyposażyć w bezpłatny system operacyjny Linux.
Na każdym z 16 komputerów została preinstalowana aktualna na dany dzień wersja systemu Linux Mint wraz z pakietem 'dobranego' oprogramowania: biurowego, programów graficznych, edukacyjnych, przeglądarek internetowych, klienta poczty, komunikatorów (dostępnych na zasadach open source z pakietów dystrybucji). Został zainstalowany także pakiet WINE umożliwiający bezproblemowe uruchamianie oprogramowania dla środowiska Windows - po czym zostało zainstalowane oprogramowanie edukacyjne (dostarczane z podręcznikami). Wyodrębniono osobne konta - administracyjne dla nauczyciela, oraz konta dla ucznia. Sieć została oparta o router bezprzewodowy na systemie Mikrotik (podział pasma/QOS). Zainstalowano drukarkę sieciową.
Za cenę 1900 zł brutto skonfigurowano w pełni nowoczesną składającą się z 16 mobilnych stanowisk pracownię komputerową - wyposażoną w bogaty zasób oprogramowania. Środowisko graficzne zostało przygotowane tak, aby na wskroś imitowało wygląd systemu Windows.
Biorąc pod uwagę koszty - oszczędność nie bagatelna!
W owym okresie za zakup samego oprogramowania Microsoftu tzn. system operacyjny + pakiet biurowy + do tego koszty licencji programu antywirusowego na dany okres był rzędu 1600 zl na jedno stanowisko! Microsoft na dany czas nie udzielał rabatów/akcji promocyjnych na pakiety oprogramowania dla edukacji. Oszczędność i jeszcze raz oszczędność!Przechodząc do sedna sprawy - w dniu wczorajszym zostałem oskarżony przez swojego zwierzchnika Wójta Gminy, iż "zaproponowałem rozwiązanie oparte na Linuxie, gdyż pewnie chciałem się na nim dorobić". Zostałem poniżony i oczerniony tylko dlatego, że pani dyrektor jednej ze szkół stwierdziła cyt: " to g... nie system" i zażądała kwoty ok. 17 tys. z budżetu na wymianę jak to oprogramowania na płatne. Wezwano mnie na rozmowę gdzie musiałem wysłuchiwać, że jedynym i słusznym edytorem tekstu jest 'WORD', a - tu cyt. "z Libre Office to nikt nigdzie nie korzysta".
Jestem informatykiem. Z pełną świadomością zawsze staram się stosować dobre rozwiązania bezpłatne - w urzędzie, w którym pracuje - jak i polecać je ludziom, którzy nie posiadają nawet świadomości, że istnieje alternatywa dla systemów i programów płatnych.
Jestem urzędnikiem i szanuje publiczne pieniądze. Zawsze powtarzam, tam gdzie możemy używajmy rozwiązań open source szczególności w administracji rządowej i szkolnictwie.
Stąd moja prośba - proszę o słowa wsparcie i poparcia idei szerzenia wolnego oprogramowania.
Uzupełnienie:
Pracownia została oddana do użytku pod koniec kwietnia ubiegłego roku.
Dzieciaki nie zastanawiają się jaki mają system - one siadają i 'działają'. Obsługują intuicyjnie i naturalnie.
Rzecz dzieje się po ponad roku czasu działania pracowni. P. dyrektor stwierdziła też, że cyt "nie ma windows i wszyscy się śmieją, że ma jakiś linux i co wezwie jakiegoś swojego informatyka to każdy jej mówi, że tym się on nie zajmuje i to zły system".
Argumentów sensownych przeciwko systemowi brak.
Komputery w pracowni szkolnej. Źródło: Czytelnik
Na ten temat napisali: (7): LinuxPortal.pl informuje ..., antyweb.pl, Linux.pl, DobreProgramy.pl, Przystajnik, Dziennik Internautów.
Zobacz wszystkie wiadomości na ten temat:
Informacje na temat listu czytelnika o jego problemach na linii przełożony podwładny po wdrożeniu Linuksa w szkolnych pracowniach
Wpisy z blogów/ TOP 30dni