▲ Zwiń komunikat

Wpłać dowolną kwotę na rozwój LinuxPortal.pl

Jeśli LinuxPortal.pl jest dla Ciebie ważnym miejscem w Internecie to prosimy Cię o wpłatę dowolnej kwoty na rozwój portalu.
Nawet 1 zł.
Bardzo dziękujemy!

Wybierz metodę wpłaty

« wróć do listy
Następny Wpis NA LIŚCIE (W DÓŁ)
„Czysty internet” jako ACTA 2 (lub 3, lub 4) azhag
19 osób twierdzi: warto przeczytać, a 1 , że nie
Następny Wpis NA LIŚCIE (W GÓRĘ)
Wydarzenie: Next Generation Security, 17-18 październik, kino Multikino, Kraków LinuxPortal.pl informuje ...
7 osób twierdzi: warto przeczytać
Blog: KDEFamily.pl : KDEFamily.pl
Wpis:

Optymalizacja KWin w KDE SC 4.9.2 i 4.10

Dodano: niedziela, 23 wrzesień 2012r.

Martin Gräßlin to jeden z najbardziej płodnych twórców oprogramowania KDE. Jego oprogramowanie, związane z menedżerem okien i kompozycji - KWin, jest obecnie wdrażane zarówno dla desktopowej wersji KDE, jak i dla mobilnego Plasma Active. Fakt, ze KDE SC stało się obecnie jednym z najlepiej zoptymalizowanych środowisk zawdzięczamy właśnie pracy Martina. Tym razem Martin przygotował garść poprawek dla KDE SC 4.9.2, które ukaże się już na początku października, oraz jeszcze większe zmiany, które trafią do przyszłego KDE SC 4.10.

Efekt "Cube" dostępny w Kwin
Efekt "Cube" dostępny w Kwin

To co pozwoliło zaoszczędzić najwięcej zasobów zostało znalezione w efekcie przezroczystości, który od dawna towarzyszy KDE, a także w optymalizacji efektu blur. Martin odkrył, ze efekt przezroczystości, który pojawia się podczas przenoszenia okien, działa nawet w momencie kiedy tak naprawdę okna znajdują się w spoczynku. Zmiany więc dotyczą aktywowania efektu dopiero podczas wykonywania operacji przenoszenia okien, co ma zaoszczędzić zasoby na coś innego. Funkcja ta trafi już do KDE 4.9.2. W tym wydaniu zostaną także wyłączone animacje dla okna, które nigdy nie działały prawidłowo, a zajmowały cenne miejsce. Animacje w oknach maja się pojawić ponownie w wydaniu KDE SC 4.10 już w poprawionej formie.

Martin odkrył też masę haków w wyjątkach specyficznych okien dla programów nie związanych z KDE np. dla starszych wersji OpenOffice.org oraz menu górnego, które nie były już aktualne, a nadal znajdowały się w kodzie. Ich pozbycie się znacznie oczyści program i poprawi jego jakość.

Jeszcze większe optymalizację są przygotowywane dla wydania 4.10, należy więc oczekiwać, że nowe wydanie KDE będzie jeszcze szybsze w działaniu. Już teraz zresztą wielu użytkowników KDE zauważa poprawę wydajności nawet w comiesięcznych aktualizacjach.

Więcej informacji:

http://blog.martin-graesslin.com/blog/2012/09/perf/.../-and-4-10/

Udostępnij informacje o Wpisie w sieciach społecznościowych:
Polub LinuxPortal.pl:

Komentarze: 6

logo:
Aby dodać komentarz: zaloguj się ikona LinuxPortal.pl ikona Facebook.com ikona Google+
logo: Sinnel
Sinnel
9 lat temu
Już w 4.9 KWin jest niesamowicie szybki, więc brawa dla tego pana. ;)
„(…) które trafią do przyszłego KDE SC 9.10.”. 4.10 :)
Odpowiedz #175859
logo: cojack
cojack
9 lat temu
"poczyści" ?
Odpowiedz #175860
logo: Mecin
Mecin
9 lat temu
Czuć różnicę w działaniu pulpitu z włączonymi efektami rozmycia i przezroczystości w wersji 4.9.2. Wczoraj była aktualizacja w głównym repozytorium Arch.
Odpowiedz #175861
logo: Df
Df
9 lat temu
Ja na 4.9.2 (aktualnie 4.9.2 -2) siedzę od pewnego czasu i jakiegoś wielkiego przyspieszenia nie odczułem. Z drugiej strony zbyt wielu włączonych efektów nie mam, a i na płynność wcześniejszych wersji nie narzekałem.
Odpowiedz #175862
logo: Mecin
Mecin
9 lat temu
Głównie chodzi właśnie o ten efekt rozmycia, rzeczywiście zauważyłem poprawę, może dlatego że korzystam z netbooka który jest jednak słabszym sprzętem i ten prawdziwy blur (nie przezroczystość) chodził czasem wolniej. Nie mniej jednak KDE chodzi bardzo dobrze. Od wersji 4.7++ jest praktycznie bez zastrzeżeń.
A na jakiej dystrybucji jeżeli można wiedzieć kolega urzęduje?
Pozdrawiam
Odpowiedz #175863
logo: Df
Df
9 lat temu
Chakra z testowym repo (od głównego odróżnia głównie pełne przejście na systemd, Pulse i właśnie świeże KDE). Kiedy tak się bliżej sprawie przyjrzałem, faktycznie - jakby trochę płynniej niektóre dłuższe menu z blurem i przezroczystością się przewijały.
Odpowiedz #175864
Przejdź na początek komentarzy
logo:
Aby dodać komentarz: zaloguj się ikona LinuxPortal.pl ikona Facebook.com ikona Google+

Wpisy z blogów/ TOP 30dni

Pliki /etc/shadow, /etc/security/passwd i /etc/group - Dodawanie nowych użytkowników - cz.3 Fragmenty artykułów z książek wydawnictwa Helion.pl
41 osób twierdzi: warto przeczytać
Polecenia useradd i newusers - Dodawanie nowych użytkowników - cz.5 Fragmenty artykułów z książek wydawnictwa Helion.pl
39 osób twierdzi: warto przeczytać
Prosta kompilacja jądra jack
35 osób twierdzi: warto przeczytać
Linux for Woman Beings KDEFamily.pl
35 osób twierdzi: warto przeczytać
Wpisy z blogów więcej:
W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 roku nowego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych znanym jako "RODO" pragniemy poinformować Cię,
w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z LinuxPortal.pl.
Zapoznaj się z Polityką prywatności.

Klikając „Zamknij”, zamykasz ten komunikat i wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez LinuxPortal.pl sp. z o.o. w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem.
Zamknij »