▲ Zwiń komunikat

Wpłać dowolną kwotę na rozwój LinuxPortal.pl

Jeśli LinuxPortal.pl jest dla Ciebie ważnym miejscem w Internecie to prosimy Cię o wpłatę dowolnej kwoty na rozwój portalu.
Nawet 1 zł.
Bardzo dziękujemy!

Wybierz metodę wpłaty

« wróć do listy
Następny Wpis NA LIŚCIE (W DÓŁ)
Pierwsze wydanie Plasma NM KDEFamily.pl
13 osób twierdzi: warto przeczytać
Następny Wpis NA LIŚCIE (W GÓRĘ)
Wydarzenie: Linux Days 2013, Kraków, Wrocław, Poznań, Warszawa, Gdańsk LinuxPortal.pl informuje ...
11 osób twierdzi: warto przeczytać
Blog: KDEFamily.pl : KDEFamily.pl
Wpis:

Plan wydań KDE Framework 5

Dodano: wtorek, 17 wrzesień 2013r.

Nowa wersja KDE oparta na KDE Framework 5 już teraz budzi nie mniejsze emocje niż wcześniejsze zapowiedzi KDE 4.0, które skłoniły wiele osób i dystrybutorów po sięgniecie za wersje środowiska, które były oznaczone przez deweloperów jako wielce niestabilne. Z tego powodu twórcy KDE postanowili rozdzielić wydania, aby uniknąć podobnych nieporozumień w przyszłości.

KDE Framework 5
KDE Framework 5

Obecna wersja 4.11 jest wydaniem, które zamroziło Plasma Workspaces. Dzięki temu biblioteki te zyskały status przedłużonego wsparcia, co pozwoli deweloperom aplikacji dla Plasmy pracować na stabilnym API i lepiej dopracować je w przyszłych wydaniach. Oczywiście pomimo zamrożenia wciąż łatane są błędy znalezione w Plasmie, obecny status pozwala jednak deweloperom tego fragmentu środowiska skupić się tylko na rozwoju Framework 5.

Oczywiście aplikacje i aplety Plasmy będą wciąż wydawane w nowych wersjach środowiska z kolejnym numerem seryjnym. Jest to odmienna sytuacja niż na z przełomu wydań trzeciego i czwartego, kiedy deweloperzy aplikacji w praktyce zmuszeni byli na natychmiastowe przejście na nową wersję, albo pracować z już nie rozwijaną wersją środowiska. Oczywiście sytuacja była wtedy zmotywowana także zmianą wersji Qt, teraz jednak deweloperzy tego frameworka także złagodzili swój plan wydań. Obecnie KDE pozwala więc deweloperom aplikacji na prowadzenie dwóch niezależnych linii master i dodanie programu w nowej wersji praktycznie równo z premierą nowej wersji środowiska. Jest to także na rękę dystrybutorom, którzy mogą wprowadzić dodatkową wersje do testów niezależnie od stabilnych wydań. Taką drogą poszli m.in. dystrybutorzy Kubuntu dając możliwość testowania Framework 5 w ramach Projektu Neon.

Framework 5

Oczywiście praca deweloperska ma się odbywać teraz głównie w ramach KDE Framework 5. Nowy zestaw bibliotek ma zastąpić te używane do tej pory w KDE Platform 4. W nowej wersji będą one wykorzystywały cały potencjał Qt 5 m.in. nowy silnik renderowania grafiki oraz QML. Podstawową zaletą tych bibliotek ma być pełna modułowość, która pozwoli dobranie odpowiedniego zestawu zależności do specyficznych platform, bez obciążania ich niepotrzebnymi bibliotekami.

Przegląd Plasma 2 i Framework 5 by Santyago (http://www.jarzebski.pl/blog/2013/09/11/rewizja-kd/.../typhoto/0/)

Modularna budowa pozwoli także na wykorzystanie tych bibliotek w projektach Qt nie mających wiele wspólnego z KDE. Pozwoli to na przesuniecie bibliotek stworzonych przez deweloperów KDE bezpośrednio do Qt i w ten sposób wsparcie tego projektu.

Najważniejszą informacją jest jednak przypuszczalna data premiery. Deweloperzy zapowiadają wydanie pierwszego podglądu technicznego już w grudniu 2013r. Ostateczna wersja jest planowana już w pierwszej połowie przyszłego roku.

Plasma Workspaces 2

Obecna wersja KDE Workspaces 4.11 ma być utrzymywana przez co najmniej dwa lata. W tym czasie maja być łatane jej błędy i wprowadzane nowe aktualizacje tłumaczeń. W tym czasie prace będą się koncentrowały na następcy tych bibliotek, czyli Plasma Workspaces 2.

Nowa Plasma Workspace ma się opierać na KDE Frameworks 5 oraz Qt5. Największą zmianą ma być przeprojektowanie interfejsu Plasmy przy użyciu QtQuick i QML. W tym celu wprowadzony zostaje Plasma Quick stanowiący połączenie QtQuick ze zintegrowanymi komponentami Plasmy. Nowa wersja przynosi deweloperom wydajniejsze Plasma Development API i łańcuch zależności, dzięki czemu rozwój jest łatwiejszy i bardziej efektywny. Dla użytkowników będzie to oznaczało lepszą wydajność i płynność w ramach pulpitu, oraz integrację tych samych elementów na różnych platformach.

Pierwsza wersja Plasma Workspace 2 ukaże się dopiero po zakończeniu prac nad Framework 5, czyli dopiero w pierwszym kwartale przyszłego roku. Wydanie finalne gotowe będzie dopiero w drugim kwartale 2014.

Aplikacje

Jak wspomniałem wcześniej rozwój aplikacji środowiska będzie nadal przebiegał w ramach serii 4.x. W tym czasie aplikacje nadal będą wzbogacane w nowe funkcje. Kolejne wydanie, oznaczone jako 4.12 planowane jest już w grudniu 2013r.

W tej chwili nie jest jasne kiedy większość aplikacji zostanie przeportowana do nowej wersji bibliotek. Niektórzy deweloperzy już w tej chwili zaczęli tworzyć wersje eksperymentalne. Do ostatecznego przejścia należy jednak poczekać do wydania finalnego KDE Frameworks 5. Do tego czasu należy się więc spodziewać jeszcze co najmniej dwóch wydań w ramach serii czwartej.

Plan wydań

Jak widać deweloperzy mają jasny plan rozwoju nowej wersji bibliotek KDE, który przewiduje długoterminowe wsparcie dla starszej wersji. Ostateczny plan wydań wygląda więc następująco:

14 sierpnia 2013r. – KDE SC 4.11 LTS

1 grudnia 2013r. – preview KDE Framework 5

18 grudnia 2013r. – KDE Aplikacje 4.12

I połowa 2014 r. – finalne wydanie KDE Framework 5

I kwartał 2014r. – preview Plasma Workspace 2

II kwartał 2014r. – finalne wydanie Plasma Workspace 2

I/II kwartał 2014r. – wydanie KDE Aplikacje 4.13

Więcej informacji:

http://dot.kde.org/2013/09/04/kde-release-structure-evolves

Udostępnij informacje o Wpisie w sieciach społecznościowych:
Polub LinuxPortal.pl:

Komentarze:

Nie ma jeszcze komentarzy. Dodaj swój komentarz.
logo:
Aby dodać komentarz: zaloguj się ikona LinuxPortal.pl ikona Facebook.com ikona Google+

Wpisy z blogów/ TOP 30dni

Pliki /etc/shadow, /etc/security/passwd i /etc/group - Dodawanie nowych użytkowników - cz.3 Fragmenty artykułów z książek wydawnictwa Helion.pl
41 osób twierdzi: warto przeczytać
Polecenia useradd i newusers - Dodawanie nowych użytkowników - cz.5 Fragmenty artykułów z książek wydawnictwa Helion.pl
39 osób twierdzi: warto przeczytać
Prosta kompilacja jądra jack
35 osób twierdzi: warto przeczytać
Linux for Woman Beings KDEFamily.pl
35 osób twierdzi: warto przeczytać
Wpisy z blogów więcej:
Wpis z Bloga: jack
5 lat temu

Prosta kompilacja jądra

menuconfig

Wpis zrobiony z myślą dla początkujących użytkowników. Chcę pokazać, że to nie trudne, a może tylko pomóc w poznaniu, przyspieszeniu i zabezpieczeniu swojego systemu. Sam proces kompilacji jest prosty, trzeba uważać w trakcie modyfikacji Kernela. Ten wpis również pokaże, jak ...

35 osób twierdzi: warto przeczytać
W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 roku nowego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych znanym jako "RODO" pragniemy poinformować Cię,
w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z LinuxPortal.pl.
Zapoznaj się z Polityką prywatności.

Klikając „Zamknij”, zamykasz ten komunikat i wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez LinuxPortal.pl sp. z o.o. w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem.
Zamknij »