« wróć do listy
Następny Wpis NA LIŚCIE (W DÓŁ)
Nowa wersja „WINE-1.3.8″ BlogLinux
4 osoby twierdzą:: warto przeczytać
Następny Wpis NA LIŚCIE (W GÓRĘ)
Nowy blog LinuxPortal.pl Blog firmowy LinuxPortal.pl
4 osoby twierdzą:: warto przeczytać
Blog: BlogLinux : BlogLinux
Wpis:

Proste i szybkie tworzenie kopii/przenoszenie systemu linux

Dodano: czwartek, 16 grudzień 2010r.

Systemy z rodziny Linux w przeciwieństwie do innych są bardzo stabilne, raz postawiony system potrafi przetrwać bardzo długie lata. Wprawny użytkownik który potrafi dbać o "świeżość" systemu może sprawić że taki system nawet po kilku latach wciąż będzie jak ten nowo zainstalowany. To jedna z większych zalet pingwinków. Niezależnie ile ściągniemy pakietów, jak wiele wypróbujemy środowisk graficznych, system zawsze można doprowadzić do stanu początkowego, bez konieczności tz. reinstall-ki.

Przedstawię teraz bardzo prosty a zarazem skuteczny sposób na tworzenie zapasowej kopii systemu, czy też przenoszenie go na np. nowy dysk twardy. Całość opiera się na wykorzystaniu polecenia dd. Od nas zależy czy chcemy nasz system zapisać w postaci pliku z obrazem .img, czy też skompresowanego archiwum .gz lub czy chcemy tylko przenieść system na zapasowy nośnik. Ja przedstawię ten trzeci przypadek, gdyż co jakiś czas staram się robić kopię swojego Debiana na oddzielnym, starym dysku. Tak więc do dzieła!

Na samym początku musimy posiadać wiedzę o układzie partycji na naszym dysku i wiedzieć którą partycje dokładnie chcemy skopiować, ja skupie się na jednym przykładzie, na głównym systemie plików "/". Rozmieszczenie partycji sprawdzamy za pomocą polecenia "fdisk -l", wymaga praw roota. Oto mój układ:

Jak widać na screenie podłączone mam dwa dyski, sda i sdb. Będę kopiował partycję główną Debiana z dysku sda na partycję na dysku sdb. Zanim jednak zaczniemy, musimy spełnić kilka warunków. Partycja na którą zamierzamy umieścić kopię MUSI mieć rozmiar >= partycji którą przenosimy. Nie mówię już tutaj o sformatowaniu i utworzeniu systemy plików (najlepiej ten sam, jaki jest na partycji kopiowanej) bo to rzecz jasna. Ja mam już przygotowane dwie partycje, dysk sdb, na których mam kopie systemów. Przechodzimy do konkretów:

Moja partycja z Debianem to sda1. Kopię przenoszę bez kompresji na partycję sdb1 dysku sdb:

# dd if=/dev/sda1 of=/dev/sdb1

Magiczne polecenie kopiuje wszystko, po jakimś czasie powinniśmy otrzymać rezultat. W sumie to jest całe tworzenie kopii :), lecz pozostało jeszcze kilka kroków do wykonania. A mianowicie należy sprawdzić dokładnie system plików (czy podczas kopiowania nie powstały jakieś błędy?):

# e2fsck -f -y /dev/sdb1

i jeszcze trzeba pokazać systemowi nowy rozmiar partycji (raczej wątpię że udało CI się zrobić identyczną partycję co do bajta):

# resize2fs -p /dev/sdb1

... kontrolnie możemy ponownie sprawdzić system plików:

# e2fsck -f -y /dev/sdb1

właściwie to by było wszystko odnośnie tworzenia kopii/przenoszenia. Pozostało ewentualnie ponowne zainstalowanie programu GRUB, sprawdzenie poprawności partycji w /etc/fstab.

Jeśli podczas sprawdzania e2fsck występują błędy, czynność powtarzamy do momentu gdy nie będzie żadnych błędów.

Jeżeli chcemy utworzyć kopię partycji do jednego pliku wystarczy zmienić lokalizację "output file" na obraz .img:

# if=/dev/sda1 of=/sciezka/do/pliku/nazwa.img

Przywracanie systemu z pliku jest analogiczne do tworzenia obrazu, zamieniamy jedynie źródło na plik .img.

W taki sam sposób przenosimy obojętnie jaki system linux, obojętnie jaką partycję.

Sposób sprawdzony przeze mnie osobiście, mój Debian kilkakrotnie przenoszony sprawuje się bez żadnych zarzutów. Polecam wszystkim jak najbardziej.

Udostępnij informacje o Wpisie w sieciach społecznościowych:
Polub LinuxPortal.pl:

Komentarze:

Nie ma jeszcze komentarzy. Dodaj swój komentarz.
logo:
Aby dodać komentarz: zaloguj się ikona LinuxPortal.pl ikona Facebook.com ikona Google+

Wpisy z blogów/ TOP 30dni

Pliki /etc/shadow, /etc/security/passwd i /etc/group - Dodawanie nowych użytkowników - cz.3 Fragmenty artykułów z książek wydawnictwa Helion.pl
41 osób twierdzi: warto przeczytać
Polecenia useradd i newusers - Dodawanie nowych użytkowników - cz.5 Fragmenty artykułów z książek wydawnictwa Helion.pl
39 osób twierdzi: warto przeczytać
Prosta kompilacja jądra jack
35 osób twierdzi: warto przeczytać
Linux for Woman Beings KDEFamily.pl
35 osób twierdzi: warto przeczytać
Wpisy z blogów więcej:
W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 roku nowego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych znanym jako "RODO" pragniemy poinformować Cię,
w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z LinuxPortal.pl.
Zapoznaj się z Polityką prywatności.

Klikając „Zamknij”, zamykasz ten komunikat i wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez LinuxPortal.pl sp. z o.o. w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem.
Zamknij »