▲ Zwiń komunikat

Wpłać dowolną kwotę na rozwój LinuxPortal.pl

Jeśli LinuxPortal.pl jest dla Ciebie ważnym miejscem w Internecie to prosimy Cię o wpłatę dowolnej kwoty na rozwój portalu.
Nawet 1 zł.
Bardzo dziękujemy!

Wybierz metodę wpłaty

« wróć do listy
Następny Wpis NA LIŚCIE (W DÓŁ)
Kubuntu 12.10 Quantal Quetzal KDEFamily.pl
12 osób twierdzi: warto przeczytać, a 2 , że nie
Następny Wpis NA LIŚCIE (W GÓRĘ)
Rusza rejestracja na konferencję BrainShare 2013 oraz akcja nadsyłania propozycji tematów Blog firmy SUSE Polska Sp. z o.o.
7 osób twierdzi: warto przeczytać, a 1 , że nie
Blog: Morfeusz888 : Morfeusz888
Wpis:

Relacja z konferencji LinuxDays 2012 w Krakowie

Dodano: poniedziałek, 22 październik 2012r.

PATRONAT LinuxPortal.pl

Jestem człowiekiem otwartym na wiedzę i doświadczenie innych. Bardzo lubię uczestniczyć we wszelakich dyskusjach, konferencjach, wykładach, prelekcjach. Sam, gdy mam możliwość, również niekiedy coś wykładam :). Ten tydzień był ciężki, ponieważ miałem 3 dni konferencji pod rząd :). Pierwsza (jednodniowa) LinuxDays 2012, druga (dwudniowa) Next Generation Security Conference. Na każdej z nich byłem jako przedstawiciel portalu LinuxPortal.pl. W ramach relaksu zapraszam do przeczytania mojej relacji z pierwszej konferencji. O drugiej napiszę następnym razem.

LinuxDays 2012

16 października 2012 roku.

Drugi raz w swoim życiu wybrałem się na LinuxDays, konferencję organizowaną przez firmę Novell, przedstawiciela firmy SUSE w Polsce. W tekście będę na zmianę posługiwał się nazwami Novell i SUSE. Na konferencji omawiane są głównie ich produkty, takie jak SLED (SUSE Linux Enterprise Server), SLED (SUSE Linux Enterprise Desktop) oraz poboczne. Firma skupia się głównie na przedstawieniu nowości oraz na marketingu. Plusem tej konferencji jest to, że prelegenci nie tylko omawiają nowości, pokazują slajdy, lecz również prezentują jak coś zrobić w praktyce na produktach SUSE.

Godzina 7:30

Najwyższa pora podnieść się z łóżka i jeszcze raz sprawdzić, czy aby na pewno wsiądę w dobre środki komunikacji.

Czy aby na pewno tak dojadę? :)
Czy aby na pewno tak dojadę? :)

Godzina 9:45

O godzinie 9:45 na własne oczy zobaczyłem ten kolos.

Gmach, gdzie ma odbywać się konferencja LinuxDay 2012
Gmach, gdzie ma odbywać się konferencja LinuxDay 2012

Jeżeli chodzi o pogodę, to nie sprzyjała, zanosiło się na deszcz (później i tak zaczęło podać).

Po wejściu do środka było czuć atmosferę Linuksa :D

Banner z gekonem zaraz przy wejściu do hotelu. LinuxDay 2012
Banner z gekonem zaraz przy wejściu do hotelu. LinuxDay 2012

Rejestracja przebiegła dosłownie w 15 sekund. Po otrzymaniu materiałów konferencyjnych (o tym później) dostałem się do sali. Sala przeznaczona na około 100 osób była wypełniona po brzegi. Miejsc siedzących wystarczyło dla wszystkich.

Sala wypchana po brzegi :) // Źródło: Novell
Sala wypchana po brzegi :) // Źródło: Novell

Godzina 10:00

Prawie punktualnie o godzinie 10:00 przywitał nas Pan Wojciech Mazurek, szef SUSE Polska. Na początku oczywiście było parę słów o firmie i trochę liczb.

Godzina 10:25

Po zakończeniu powitania głos zabrał Piotr Szewczuk, którzy rozpoczął wykład na temat klastrowania na platformie SUSE Linux Enterprise Server SP2 z obsługa XEN. Było też parę słów o GEO klastrach, czyli klastrach rozproszonych na duże odległości.

Po merytorycznym wykładzie przyszedł czas na praktykę, a mianowicie Pan Piotr pokazał jak migrować maszyny wirtualne pomiędzy fizycznymi hostami oraz jak przenosić usługę Postfix.

Godzina 11:14

Po klastrach przyszedł czas na SUSE Managera. SUSE manager jest to interfejs sterowany przy pomocy przeglądarki internetowej, który pozwala na zarządzanie serwerami, które pracują pod kontrolę SLES’a. Możemy przy pomocy tego narzędzia:

- monitorować stan serwerów;

-konfigurować użytkowników;

-wdrażać poprawki i wiele, wiele innych czynności.

Godzina 11:30

Głos zajął Krzysztof Hofman, który opowiadał o wykonywaniu kopii zapasowych w systemach Linux. Prezentacja nie była niczym innym jak ostrą reklamą produktu SEP stream, także nie ma tutaj zbyt wiele do opowiadania.

Godzina 12:00

Wszyscy udali się na obiad.

Godzina 12:49

Pojedzeni i popici jechaliśmy dalej z “koksem”. Głos znów zabrał Pan Piotr Szewczuk i również było o SUSE Manager, ale teraz od strony praktycznej, czyli przedstawienie interfejsu, jak zaplanować instalację aktualizacji itd.

Godzina 13:03

Tematem przewodnim po SUSE Manager był SUSE Studio. Cóż to takiego jest? Jest to platforma, która pozwala na budowanie własnego systemu operacyjnego na podstawie SLED i SLES. Inaczej to charakteryzując, podstawowy system to SLES lub SLED, a reszta zależy już od nas. Platforma posiada również dwie bardzo mocne strony. Wygenerowany projekt możemy pobrać w wielu formatach, zaczynają od ISO, przez wirtualne dyski, a kończąc na wysyłaniu od razu do chmury Amazonu czy Windows Azure. Kolejny plus to możliwość przetestowania wybudowanego przez nas projektu od razu na stronie. Po prostu odpalana jest wirtualna maszyna i możemy sprawdzić jak nasz nowo powstały system działa. Są tylko dwie wady publicznego rozwiązania.

Pierwsza to taka, że maszyna wirtualna działa tylko przez godzinę. Po tym czasie jest ona zamykana. Nie stoi jednak nic na przeszkodzie, aby uruchomić ją jeszcze raz. Takie działanie argumentowane jest tym, że maszyny wirtualne, jakby nie patrząc, obciążają fizyczne serwery i aby nie zapchać zasobów są one po prostu wygaszane.

Druga sprawa polega na tym, że wszystkie wybudowane przez nas projekty mają status publiczny. Jeżeli ja zrobię własny systemik, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby ktoś inny mógł go pobrać. Tutaj uwaga. Wybudowane obrazy leżą na serwerze 30 dni. Po tym terminie są usuwane i należy projekt generować od nowa.

Jeżeli chcielibyśmy budować coś specjalnie dla naszej firmy i nie życzymy sobie, aby ktoś inny z tego korzystał, to firma Novell oferuje w swoim cenniku SUSE Manager w wersji “offline”, czyli instalujemy go na naszym serwerze i na naszych serwerach budujemy projekty.

Podczas prezentacji było pokazane w praktyce jak zbudować taki obraz.

Godzina 13:24

Oczywiście nie mogło zabraknąć tematu chmury. Firma Novell posiada w swoim portfolio SUSE Cloud, jednak ten projekt jest dość młody, ale warto wiedzieć, że takie coś istnieje.

Godzina 13:44

Na sam koniec Pan Wojciech podsumował całość konferencji oraz, co ciekawe, dowiedziałem się jednej interesującej rzeczy.

Jak zapewne większość wie, zmienia się podstawa programowa profilu Technik Informatyk. UWAGA!!! W szkołach oprócz systemu Windows ma być nauczany również Linux i ma nim właśnie być SUSE. Firma Novell ściśle współpracuje z Ministerstwem Edukacji w tym kierunku i póki co wszystko idzie po dobrej myśli.

Na zakończenie rozdawano kubki, lecz aby dostać kubek należało wcześniej oddać wypełnione ankiety :D

Zawartość “paki” :D

Jak wcześniej wspominałem, każdy dostał materiały konferencyjne wraz z siatką na “chleb” :D.

Torba, jaką dostał każdy uczestnik konferencji na LinuxDay 2012
Torba, jaką dostał każdy uczestnik konferencji na LinuxDay 2012

Torba wielka, a w niej co?

Sporo tego :D
Sporo tego :D

Oczywiście materiały reklamowe, ulotka LinuxPortal.pl i co zasługuje na największą uwagę, kubek:

Pamiątkowy kubek z LinuxDay 2012
Pamiątkowy kubek z LinuxDay 2012

oraz płyta:

Płyty instalacyjne systemu SLES i SLED  w ramach materiałów konferencyjnych.
Płyty instalacyjne systemu SLES i SLED w ramach materiałów konferencyjnych.

Okładka płyty zrobiła na mnie największe wrażenie. Klika screenów:

Wymagania SLES'a i SLED'a nie są aż tak wygórowane :)
Wymagania SLES'a i SLED'a nie są aż tak wygórowane :)


Wnętrze :)
Wnętrze :)

Jeszcze lepiej :D
Jeszcze lepiej :D

Trzeba przyznać, że projektanci bardzo starali się przy projektowaniu płyty instalacyjnej.
Trzeba przyznać, że projektanci bardzo starali się przy projektowaniu płyty instalacyjnej.

Podsumowanie.

Konferencja była przeznaczona dla przedstawicieli firm oraz administratorów, którzy chcą dowiedzieć się czegoś w sprawie oprogramowania SUSE i/ lub przymierzają ewentualnie wdrożyć ich rozwiązania u siebie. Czy zwykły śmiertelnik również mógłby uczestniczyć w takiej konferencji i czerpać z niej wiedzę pełnymi garściami? Naturalnie. Dzięki płycie z systemem operacyjnym tak serwerowym jak i desktopowym możemy sprawdzić jak dystrybucja działa, na czym się opiera. Dodatkowym atutem są pokazy praktycznie. Już na konferencji mamy okazję zobaczyć jak to działa. Czego zabrakło? Gdyby mieli więcej pokazów, nie obraziłbym się. Kładą nacisk na marketing, w sumie nie dziwię się im, chcą jak najbardziej rozreklamować produkt, ale według mnie reklamuje się poprzez demonstrację możliwości systemu.

Konferencje oceniam na 4+ i do zobaczenia za rok :).

Więcej zdjęć z konferencji w Krakowie: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.479962055/.../amp;type=1

Pieczyrak Paweł "Morfeusz888", autor bloga Morfiblog.pl (http://www.morfiblog.pl), w którym zamieszcza porady związane z systemami operacyjnymi i nie tylko.

Udostępnij informacje o Wpisie w sieciach społecznościowych:
Polub LinuxPortal.pl:

Komentarze: 5

logo:
Aby dodać komentarz: zaloguj się ikona LinuxPortal.pl ikona Facebook.com ikona Google+
logo: m1s13k
8 lat temu
Wstęp był darmowy? Sam bym się na coś takiego wybrał.
Odpowiedz #175117
logo: Paweł Kuźniar
8 lat temu
Tak darmowy, było o tym info u nas :-)
http://www.linuxportal.pl/wpisy/wydarzenie-linux-d/.../a-id135279

Jest jeszcze w Warszawie i Gdańsku.
Odpowiedz #175118
logo: m1s13k
8 lat temu
To w takim razie pozostaje czekać na następną taką konferencję :)
Odpowiedz #175119
\" ... W szkołach oprócz systemu Windows ma być nauczany również Linux i ma nim właśnie być SUSE ...\"

Witam. Tak się składa, że jestem nauczycielem informatyki w Technikum.
I z tego co wiem to raczej nauczyciele wybierają zarówno podręczniki/materiały dydaktyczne dla swoich uczniów.

Owszem jest nowa podstawa programowa a wraz z nią wprowadzanych jest wiele zmian np: wyeliminowanie programowania strukturalnego/ także obiektowego (c++) na rzecz standardów webowych - javascript/java itp.
Owszem jest wzmianka o systemach operacyjnych w tym także o Linux/GNU.
Ale czy ona będzie w większej ilości niż była w starej podstawie programowej to mam spore wątpliwości bo przecież nauczyciele informatyki w przeważającej ilości są tak samo ograniczeni umysłowo jak reszta społeczeństwa (taka średnia) i nie będą sięgać po Linuksa w większej ilości niż do tej pory.
Swoją drogą zastanawiam się jak zostanie zrealizowany przedmiot związany z aplikacjami internetowymi, śmiech na sali po prostu.
Na szczęście w mojej szkole jest inaczej :]

Pozdrawiam
Odpowiedz #175121
logo:
8 lat temu
Novell/SUSE lobbuje w naszym Ministerstwie Edukacji, bo wiadomo - kasa. IMO jak już na siłę chcą uświadamiać młodzież czym jest GNU/Linux, to niech to przynajmniej robią wykorzystując Debiana, który jest w pełni GNU i w pełni Linux :)
Odpowiedz #175122
Przejdź na początek komentarzy
logo:
Aby dodać komentarz: zaloguj się ikona LinuxPortal.pl ikona Facebook.com ikona Google+

Wpisy z blogów/ TOP 30dni

Pliki /etc/shadow, /etc/security/passwd i /etc/group - Dodawanie nowych użytkowników - cz.3 Fragmenty artykułów z książek wydawnictwa Helion.pl
41 osób twierdzi: warto przeczytać
Polecenia useradd i newusers - Dodawanie nowych użytkowników - cz.5 Fragmenty artykułów z książek wydawnictwa Helion.pl
39 osób twierdzi: warto przeczytać
Linux for Woman Beings KDEFamily.pl
35 osób twierdzi: warto przeczytać
Pierwsze kroki w systemie Linux - cz.3 - konfiguracja, dodawanie aplikacji i migracja z systemu Windows Fragmenty artykułów z książek wydawnictwa Helion.pl
35 osób twierdzi: warto przeczytać
Wpisy z blogów więcej:
W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 roku nowego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych znanym jako "RODO" pragniemy poinformować Cię,
w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z LinuxPortal.pl.
Zapoznaj się z Polityką prywatności.

Klikając „Zamknij”, zamykasz ten komunikat i wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez LinuxPortal.pl sp. z o.o. w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem.
Zamknij »