▲ Zwiń komunikat

Wpłać dowolną kwotę na rozwój LinuxPortal.pl

Jeśli LinuxPortal.pl jest dla Ciebie ważnym miejscem w Internecie to prosimy Cię o wpłatę dowolnej kwoty na rozwój portalu.
Nawet 1 zł.
Bardzo dziękujemy!

Wybierz metodę wpłaty

« wróć do listy
Następny Wpis NA LIŚCIE (W DÓŁ)
GNU/Linux i gry – goła prawda, czyli stan faktyczny Romancing Penguin
18 osób twierdzi: warto przeczytać
Następny Wpis NA LIŚCIE (W GÓRĘ)
Rockbox 3.9.1 wydany azhag
7 osób twierdzi: warto przeczytać
Blog: BlogLinux : BlogLinux
Wpis:

Remobo – wyjątkowo sensowna alternatywa dla Hamachi

Dodano: niedziela, 11 wrzesień 2011r.

Kilka miesięcy temu miałem okazję pisać o linuksowym Hamachi (http://bloglinux.pl/2011/04/hamachi-i-linux/) jako najwygodniejszym narzędziu do VPNów. Dziś mam zaszczyt zdetronizować starego króla. Panie i panowie, przedstawiam Remobo!

Remobo: http://www.remobo.com/ to program, przy którym, jeśli chodzi o Linuksa, Hamachi chowa się ze wstydu. W przeciwieństwie do produktu LogMeIn jest oficjalnie wspierany na naszej platformie - ze strony Remobo bez problemu pobrać można paczkę .rpm lub .deb, dostępne jest także archiwum .tar.bz2 z binarkami. Co więcej?

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to prosta instalacja i konfiguracja (a raczej jej brak). Za pomocą narzędzi dedykowanych dla naszej dystrybucji instalujemy paczkę ściągniętą uprzednio prosto od producenta. W trakcie tego procesu do naszej listy repozytoriów automatycznie zostanie dodane repozytorium Remobo. Jedziemy dalej. Pierwsze uruchomienie, rejestracja konta na wybrane przez nas login i hasło. No i zaczynają się różnice w stosunku do Hamachi. Jakkolwiek chciałem tego uniknąć, nie sposób nie porównywać tych dwóch aplikacji.

W przeciwieństwie do linuksowego Hamachi, linuksowe Remobo...

  • ma interfejs graficzny;
  • umożliwia (zabezpieczony) czat z innymi użytkownikami programu, jak normalny komunikator;
  • zamiast systemu ograniczonych liczebnie sieci oferuje system listy znajomych;
  • połączenie nie wymaga wpisywania numeru IP, wystarczy identyfikator użytkownik.remobo.com;
  • oferuje zauważalnie niższe opóźnienia (pingi w grach są niższe :) ).

Dodatkowo, zakładając konto w Remobo zatrzymujemy je na zawsze. Użytkownicy Hamachi na pewno pamiętają konieczność dołączania do poprzednio zajmowanych sieci po usunięciu konfiguracji programu przy reinstalacji lub formacie partycji systemowej. Tutaj ten problem jest rozwiązany. Raz rejestrując się w Remobo możesz logować się do niego przy użyciu tego samego loginu nie tylko po usunięciu starej konfiguracji, ale również z różnych komputerów działających pod kontrolą różnych systemów operacyjnych. Sam pierwszy raz z Remobo skorzystałem w Windows XP. Potem bez problemu użyłem założonego tam konta w Debianie.

Wady? A jakże, są. Czasem ciężko się zalogować do usługi (korzystam oczywiście z opcji darmowej) i nie mam pojęcia, od czego to zależy. W takim przypadku zazwyczaj próbuję po kilka razy, aż zaskoczy - i zaskakuje.

Nie miałem okazji testować innych linuksowych alternatyw dla darmowego VPN (a kilka ich jest: Wippien: http://www.wippien.com/, tinc: http://www.tinc-vpn.org/, SocialVPN: https://socialvpn.wordpress.com/, OpenVPN: https://www.openvpn.net/), ale według instrukcji podanych na ich stronach (oraz opinii znalezionych w sieci) żadna z nich nie jest tak prosta w instalacji, konfiguracji i użytkowaniu, jak Remobo, które niniejszym śmiem namaszczyć na mego osobistego faworyta w swej kategorii.

Tym, którzy już zapalili się do instalacji prezentowanego cacka polecam wcześniejsze wyłączenie lub nawet usunięcie Hamachi. Wyłączenie wykonujemy usuwając Hamachi ze skryptów startowych. Polecam do tego graficzną aplikację Boot-Up Manager, znaną także jako bum.

Dostępne bez recepty. Używać, na zdrowie :)

Udostępnij informacje o Wpisie w sieciach społecznościowych:
Polub LinuxPortal.pl:

Komentarze:

Nie ma jeszcze komentarzy. Dodaj swój komentarz.
logo:
Aby dodać komentarz: zaloguj się ikona LinuxPortal.pl ikona Facebook.com ikona Google+

Wpisy z blogów/ TOP 30dni

Pliki /etc/shadow, /etc/security/passwd i /etc/group - Dodawanie nowych użytkowników - cz.3 Fragmenty artykułów z książek wydawnictwa Helion.pl
41 osób twierdzi: warto przeczytać
Polecenia useradd i newusers - Dodawanie nowych użytkowników - cz.5 Fragmenty artykułów z książek wydawnictwa Helion.pl
39 osób twierdzi: warto przeczytać
Linux for Woman Beings KDEFamily.pl
35 osób twierdzi: warto przeczytać
Prosta kompilacja jądra jack
34 osoby twierdzą: warto przeczytać
Wpisy z blogów więcej:
W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 roku nowego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych znanym jako "RODO" pragniemy poinformować Cię,
w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z LinuxPortal.pl.
Zapoznaj się z Polityką prywatności.

Klikając „Zamknij”, zamykasz ten komunikat i wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez LinuxPortal.pl sp. z o.o. w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem.
Zamknij »