« wróć do listy
Następny Wpis NA LIŚCIE (W DÓŁ)
Oferta szkoleń wakacyjnych Blog Szkoły Linuxa
4 osoby twierdzą:: warto przeczytać
Następny Wpis NA LIŚCIE (W GÓRĘ)
Artykuł na temat wdrożenia pakietu Trawers dla Linux Blog firmy TRES Centrum Oprogramowania
4 osoby twierdzą:: warto przeczytać
Pod koniec maja br. ukazał się raport Gartner Group poświęcony w całości produktom opartym na SUSE LINUX, które Novell wraz z firmą SUSE AG przejął w 2004 r. za 210 mln USD. Opracowane już przez Novella nowe produkty, jak korporacyjny desktop i serwer oraz wprowadzony ostatnio na rynek dwukernelowy (Linux/NetWare) system Novell Open Enterprise Server, czynią według Gartnera z firmy Novell jednego z kluczowych graczy i to pomimo stosunkowo krótkiej obecności na rynku zaawansowanych rozwiązań linuksowych.
Autorzy raportu omawiają wszystkie kluczowe linuksowe produkty Novella, w tym SUSE LINUX Enterprise Server 9, Novell Linux Desktop 9 oraz SUSE LINUX Professional 9.3. Analizując ich cechy funkcjonalne zwracają uwagę na silne zorientowanie produktów SUSE na rynek korporacyjny, w tym również segment małych i średnich przedsiębiorstw.

Charakteryzując pozycję Novella na rynku linuksowym autorzy przypominają, że Novell przejął nie tylko jednego z najpopularniejszych dostawców dystrybucji Linuksa na świecie - SUSE AG, lecz również firmę Ximian, autora m.in. szeroko znanych rozwiązań open source do komunikacji i zarządzania stacjami roboczymi.

Według autorów raportu kluczowe znaczenie dla Novella w okresie od przejęcia SUSE miało nawiązanie współpracy z czołowymi dostawcami sprzętu komputerowego, takimi jak HP, IBM, Dell, Fujitsu-Siemens oraz Intel, w celu zapewnienia wsparcia dla nowych produktów. Ponadto Novell wspólnie z IBM promuje nową platformę OpenPower oraz pozyskał dla tej inicjatywy wielu niezależnych twórców oprogramowania (ISV), jednocześnie zapewniając im dostęp do dziewięciu "inkubatorów innowacyjności" (Innovation Center) - prowadzonych przez IBM ośrodków pomocy technicznej, znajdujących się na całym świecie, w tym w Polsce. Novell zawarł również strategiczne porozumienie z Dellem, mające na celu umocnienie pozycji na rynku północnoamerykańskim, silnie zdominowanym przez Red Hat. W efekcie linie jedno- i dwuprocesorowych serwerów Dell będą sprzedawane także z SUSE LINUX Enterprise Server, pomimo iż do tej pory królował na nich Red Hat.

W ocenie autorów raportu Linux w zastosowaniach korporacyjnych wymaga szczególnie wydajności i skalowalności. Z tego punktu widzenia najnowszy kernel 2.6, wchodzący w skład SUSE LINUX Enterprise Server, wychodzi naprzeciw tym dążeniom oferując wsparcie dla standardu NUMA (Non-Uniform Memory Access) oraz możliwość pracy na zaawansowanych (high-end) platformach jak OPEN POWER firmy IBM. Novell, zdaniem autorów raportu, czyni słusznie konsekwentnie promując pojawiające się na rynku nowe produkty dostawców niezależnych. Innymi czynnikami wzmacniającymi pozycję Novella na rynku są: oferowanie unikalnej ochrony prawnej użytkownikom obawiającym się wpływu procesu wytoczonego przez SCO firmie IBM i środowiskom linuksowym oraz koncentrowanie się na promowaniu Linuksa jako odpowiedniej platformy dla specjalizowanych rozwiązań desktopowych.

W raporcie pozytywnie ocenione zostały plany rozwojowe Novella, a w szczególności zapowiadane wprowadzenie zmian do SUSE Linux Enterprise Server, za sprawą których system ten będzie wspierał wielordzeniowe procesory, skalowalną pamięć masową SATA II, funkcje bezpieczeństwa NX (Non Execute Bit) w procesorach czy obsługę sieci bezprzewodowych na desktopach. Ponadto z dużym zainteresowaniem autorzy oczekują pojawienia się, planowanej na 2006 r., wirtualizacji Xen, za sprawą której na pojedynczym serwerze stanie się możliwe jednoczesne uruchamianie SUSE LINUX Enterprise Server 8 i 9 oraz SUSE Linux Desktop 9 i 10, a także SUSE Linux Enterprise Server 10.

Do atutów Novella, zdaniem autorów raportu, należeć będzie także dbałość o dotychczasowych użytkowników, czemu służyć ma m.in. wprowadzenie kolejnej wersji OES (Linux/NetWare Novell Open Enterprise Server).

Do zadań stojących przed Novellem w najbliższej przyszłości autorzy zaliczają konieczność mocniejszego różnicowania oferty własnych produktów oraz dalszego umacniania marki SUSE na światowych rynkach. SUSE ma bowiem silną pozycję w krajach Unii Europejskiej i o taką musi walczyć np. w USA i Kanadzie. Autorzy podkreślają jednak, iż taki stan rzeczy w dużej mierze wynikał z faktu, iż SUSE nie posiadała pozaeuropejskich kanałów sprzedaży, a obecnie, dzięki akwizycji, uzyskała dostęp do sieci dystrybucyjnej Novella na całym świecie, co stawia ją na zupełnie innej pozycji wobec lokalnie działających dostawców Linuksa.
Udostępnij informacje o Wpisie w sieciach społecznościowych:
Polub LinuxPortal.pl:

Komentarze:

Nie ma jeszcze komentarzy. Dodaj swój komentarz.
logo:
Aby dodać komentarz: zaloguj się ikona LinuxPortal.pl ikona Facebook.com ikona Google+

Wpisy z blogów/ TOP 30dni

Pliki /etc/shadow, /etc/security/passwd i /etc/group - Dodawanie nowych użytkowników - cz.3 Fragmenty artykułów z książek wydawnictwa Helion.pl
41 osób twierdzi: warto przeczytać
Polecenia useradd i newusers - Dodawanie nowych użytkowników - cz.5 Fragmenty artykułów z książek wydawnictwa Helion.pl
39 osób twierdzi: warto przeczytać
Prosta kompilacja jądra jack
35 osób twierdzi: warto przeczytać
Linux for Woman Beings KDEFamily.pl
35 osób twierdzi: warto przeczytać
Wpisy z blogów więcej:
W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 roku nowego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych znanym jako "RODO" pragniemy poinformować Cię,
w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z LinuxPortal.pl.
Zapoznaj się z Polityką prywatności.

Klikając „Zamknij”, zamykasz ten komunikat i wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez LinuxPortal.pl sp. z o.o. w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem.
Zamknij »