« wróć do listy
Następny Wpis NA LIŚCIE (W DÓŁ)
Pliki /etc/shadow, /etc/security/passwd i /etc/group - Dodawanie nowych użytkowników - cz.3 Fragmenty artykułów z książek wydawnictwa Helion.pl
41 osób twierdzi: warto przeczytać
Następny Wpis NA LIŚCIE (W GÓRĘ)
Podstawy - Dodawanie nowych użytkowników - cz.4 Fragmenty artykułów z książek wydawnictwa Helion.pl
8 osób twierdzi: warto przeczytać
Blog: KDEFamily.pl : KDEFamily.pl
Wpis:

Kubuntu 11.10 po instalacji

Dodano: czwartek, 20 październik 2011r.

Ostatnio zaniedbałem trochę pisanie poradników po-instalacyjnych jednak uznałem, że to dobra sprawa napisać taki tekst podczas testowania systemu. Wkrótce postaram się także o podobny tekst dotyczący Chakry. Kubuntu 11.10 w przeciwieństwie do Chakry jest dystrybucją dość kompletną jeśli chodzi o całokształt po instalacji wszystkie poniższe zmiany są więc w gruncie rzeczy czystą kosmetyką. Wiele z tych zmian to także moje prywatne preferencje, które dla wielu mogą okazać się niepotrzebne. Potraktujcie więc ten tekst za coś w stylu "jak ja widzę moje Kubuntu" i Bóg zapłać deweloperom, że pozostawili mi swobodę pod tym względem.

Konfiguracja bez konfiguracji

Wbrew pozorom Kubuntu 11.10 jest idealnym systemem dl początkujących, który nadaje się do kompletnego użytkowania już po instalacji. Kluczem do sukcesu jest tajemnicza opcja w instalatorze systemu, czyli Install this third party software. Jeszcze w poprzednim wydaniu opcja ta instalowała tylko flasha i mp3. Tym razem zakres działań tej opcji rozszerzono i po jej zaznaczeniu otrzymamy także działające w systemie zamknięte sterowniki np. do karty graficznej. O ile u mnie działa to dobrze nie ręczę za użytkowników niestandardowych monitorów tym bardziej, że konfiguracja Xorg pozostawia wiele do życzenia. W każdym razie nagle znikł problem niepoprawnie działającego Plymouth, a to już dużo. Pozostańmy jednak na razie w sferze kodeków.

Nie wszystko w Kubuntu jeszcze da radę odtworzyć i dlatego zawczasu warto zaopatrzyć się w niestandardowe i zamknięte oprogramowania. Deweloperzy Kubuntu tu nie poszli za przykładem Minta i decyzja o tym czy system ma być wolny pozostaje w rękach użytkownika. Ktoś kto nie zaznaczył też opcji Install this third party software, może w kilku krokach uzupełnić te zaległości i trochę więcej. Instalujemy więc zasoby Medibuntu i kubuntu-restrikted-extras, czyli dodatkowe kodeki, czcionki, flasha itp.:

sudo wget --output-document=/etc/apt/sources.list.d/medibuntu.list http://www.medibuntu.org/sources.list.d/$(lsb_release -cs).list && sudo apt-get --quiet update && sudo apt-get --yes --quiet --allow-unauthenticated install medibuntu-keyring && sudo apt-get --quiet update
sudo apt-get install w32codecs libdvdcss2 kubuntu-restricted-extras

Grafika

Drugi etap to instalacja sterowników graficznych i tutaj niestety mogę się skupić jedynie na sterownikach do kart na chipsetach NVidia. Jak wspomniałem wcześniej zaznaczenie opcji Install this third party software spowoduje także instalację zamkniętych sterowników graficznych. Niestety są to sterowniki dość stare (choć stabilne) jak w przypadku NVidii (173.14.30). W repozytorium mamy jednak nowsze sterowniki (180.13), aby je zainstalować można skorzystać z Jockey-KDE (Dodatkowe sterowniki), gdzie wyłączamy wersję 173, a zaznaczamy wersję current (lub analogiczne updates).

Po instalacji sterowników możemy natrafić na problemy z rozdzielczością. Jest to spowodowane podstawową konfiguracją Xorga jaką oferuje nam system. NVidia dostarczyła świetne narzędzie do uzupełnienia wpisów w xorg.conf, które uruchomimy poleceniem

sudo nvidia-xconfig

Polecenie te nadpisze plik xorg.conf o dodatkowe informacje. Warto jeszcze sprawdzić synchronizację poziomą i pionową monitora z danymi jakie podał producent dla naszego modelu, ponieważ może to być główną przyczyną niepoprawnego wykrywania rozdzielczości. Plik xorg.conf będziemy mogli edytować za pomocą polecenia:

sudo kate /etc/X11/xorg.conf

Do edycji można też użyć programu NVidii, który dzięki konfiguracji xconfig zyska nowe opcje i pozwoli na zmiany konfiguracji w trybie graficznym:

sudo nvidia-settings

Plymouth

Poradnik jest przeznaczony dla osób, które maja jeszcze jakieś problemy z rozdzielczością Plymouth (ekranu ładującego system). Jak wspomniałem wcześniej u mnie te problemy nie wystąpiły, poradnik jest więc kopią z poprzedniego wydania (liczę na komentarze w razie problemów).

[Edit] Ze względu na problemy wynikające z podanego przeze mnie poradnika dotyczącego konfiguracji Plymouth, za radą @mic, sugeruję skorzystanie z poradników opublikowanych na stronie:

http://ubuntu.pl/forum/viewtopic.php?t=124697

Niestety, a może "stety", mi Plymouth działa bez problemu (chociaż miał humory), więc nie jestem w stanie sprawdzić działania tych solucji.

Aplikacje

W zasadzie ten punkt należy od indywidualnych potrzeb jednak chciałbym zasugerować tu kilka moich propozycji, które doskonale uzupełnią domyślny zestaw Ubuntu:

  • blogilo - doskonały edytor wpisów na blogach, znacznie wygodniejszy od wielu domyślnych edytorów. Na uwagę zasługuje jednak mozliwość pracy offline, która pozwala dodać wpis później (kiedy znajdziemy się w zasięgu internetu
  • bangarang - odtwarzacz multimedialny świetnie współpracujący z Nepomukiem
  • choqok - klient microbloggingu działający w sieciach Twitter i Identi.ca
  • digiKam - menedżer albumów, odpowiedź KDE na Picasę (choć tytuł jest chyba jednak starszy), dla kogoś posiadającego dużą kolekcję zdjęć rzecz niezbędna.
  • kdegames - zestaw rozrywkowy KDE z bardzo ciekawymi pozycjami typu casual.
  • recorditnow - świetna nakładka na recordmydesktop pozwalająca nagrywanie filmików z tego co robimy na pulpicie

oraz

  • apper - w repozytorium znajduje się jego najnowsza wersja, więc nie trzeba kombinować z repozytoriami, można także zainstalować starszą wersję KpackageKit. Dla wszystkich, którym nie przypadł do gustu zestaw Muon

Bardzo polecam także spróbować przejrzeć listę aplikacji ze względu na środowisko pulpitu, gdzie być może znajdziemy jakieś ciekawe tytuły KDE dostępne w repo, a o których obecności nie wiedzieliśmy.

JAVA

Canonical jak i inne dystrybucje Linuksa powoli rezygnują z zamkniętej wersji Javy na rzecz OpenJDK, z tego powodu Java wyleciała z repo Partnerzy Ubuntu w 11.10. Osoby, którym otwarta wersja nie wystarczy (sprawia problemy) mogą dodać repozytorium Partnerzy Ubuntu Natty:

sudo add-apt-repository "deb http://archive.canonical.com/ natty partner"
sudo apt-get update

Jednak jest to zmiana trochę na siłę i lepiej skorzystać z natywnego repozytorium dla Oneirica:

sudo add-apt-repository ppa:ferramroberto/java
sudo apt-get update

Po czym instalujemy poleceniem:

sudo apt-get install sun-java6-jre sun-java6-plugin

Działanie Javy można sprawdzić na stronie:

http://www.java.com/en/download/installed.jsp

Skype

Bardzo popularny klient VoIP nie jest niestety dostępny domyślnie w Kubuntu. Aby go zainstalować musimy najpierw uruchomić repozytorium Partnerzy Ubuntu edytując plik:

sudo kate /etc/apt/sources.list

Gdzie usuwamy znaczek "#" sprzed linijki:

# deb http://archive.canonical.com/ubuntu oneiric partner

Lub robiąc to w w ustawieniach Menedżera pakietów (Konfiguruj źródła oprogramowania - Inne oprogramowanie). Po czym w konsoli wykonujemy:

sudo apt-get update
sudo apt-get install skype

Program można zainstalować też poprzez Centrum Oprogramowania (po dodaniu źródeł).

Google

Programy Google cieszą się sporą popularnością bez względu na środowisko jakiego używamy. Ponieważ w wersji 11.10 instlacja niektórych z nich uległa zmianie warto także poruszyć ten temat w niniejszym poradniku:

  • Google Chrome

Przeglądarka posiada swoje własne repozytorium dla Ubuntu. Znajdują się w nim wersje stabilne i testowe, więc dodając je będziemy pewni aktualizacji przeglądarki przez cały okres wsparcia dla tej wersji systemu. Dodajemy klucz publiczny:

wget -q -O - https://dl-ssl.google.com/linux/linux_signing_key.pub | sudo apt-key add -
sudo sh -c 'echo "deb http://dl.google.com/linux/chrome/deb/ stable main" >> /etc/apt/sources.list.d/google.list'
sudo apt-get update
sudo apt-get install google-chrome-stable

Przeglądarkę można zainstalować bezpośrednio ze strony Google, jednak moim sposobem trawa to krócej i umożliwia wybór do instalacji wersji stabilnej (stable) jak i testowych (google-chrome-beta i google-chrome-unstable) bez potrzeby bawienia się w usuwanie poprzednich instalacji.

  • Picasa

Picasa to świetny menedżer albumów, który jest świetnie zintegrowany zarówno z GNOME jak i KDE. Osoby wolące ten program zamiast natywnych odpowiedników mogą także ten program zainstalować dodając repozytorium Google. Najpierw dodajemy klucz (o ile nie instalowaliśmy wcześniej Chrome z tego poradnika):

wget -q -O - https://dl-ssl.google.com/linux/linux_signing_key.pub | sudo apt-key add -

Po czym dodamy repozytorium (zostanie dopisane do poprzedniego) i zainstalujemy program:

sudo sh -c 'echo "deb http://dl.google.com/linux/deb/ stable non-free" >> /etc/apt/sources.list.d/google.list'
sudo apt-get update
sudo install picasa
  • Google Earth

Google Earth to dość zaawansowany program do przeglądania map ziemi. Paczki z programem można pobrać bezpośrednio ze strony google i zainstalować za pomocą gdebi:

Dla 32bit:

wget http://dl.google.com/dl/earth/client/current/googl/.../t_i386.deb

Dla 64bit:

wget http://dl.google.com/dl/earth/client/current/googl/.../_amd64.deb

Po czym instalujemy:

sudo dpkg -i googleearth

Nie miałem problemów z instalacją Google Earth powyższym sposobem. Osoby, które tego nie mogą tego dokonać mogą skorzystać z programu w repo, który utworzy za nas odpowiednią paczkę .deb:

sudo apt-get install lsb-core
sudo apt-get install googleearth-package
sudo make-googleearth-package --force

Ignorujemy wyskakujące błędy. Program utworzy nam paczkę .deb z programem, którą łatwo rozpakujemy poleceniem:

sudo dpkg -i googleearth

Możemy jeszcze zainstalować czcionki MS Fonts, których program wymaga, jeśli nie zrobiliśmy tego w w jednym z pierwszych kroków tego poradnika:

sudo apt-get install ttf-mscorefonts-installer

Aktualizacja

Tuż przed premierą Kubuntu ukazała się comiesięczna aktualizacja środowiska graficznego KDE SC oznaczona numerem 4.7.2. Aktualizacji można dokonać wpisując w konsoli:

sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

Aktualizacja naprawia kilka błędów, jednak po jej dokonaniu warto repozytorium Updates wyłączyć w Konfiguracji źródeł oprogramowania, gdyż mogą tam trafić niestabilne pakiety.

Koniec?

W zasadzie ten krótki poradnik nie wyczerpuje całego procesu konfiguracji Kubuntu. Podane wyżej porady dotyczą wyłącznie podstaw, bez których praca w systemie byłaby uciążliwa lub przynajmniej niekomfortowa. Planuję drugą część poradnika z poradami bardziej zaawansowanymi i często eksperymentatorskimi, dlatego w tej części skupiłem się tylko na tych rzeczach, które wielkich szkód nie dokonają, a często są pomocne. Większość dalszych zmian dotyczy indywidualnych ustawień, dlatego pozostawiam je do własnej modyfikacji. Oczywiście mogłem kilka rzeczy pominąć dlatego czekam na pytania i opinie.

Udostępnij informacje o Wpisie w sieciach społecznościowych:
Polub LinuxPortal.pl:

Komentarze:

Nie ma jeszcze komentarzy. Dodaj swój komentarz.
logo:
Aby dodać komentarz: zaloguj się ikona LinuxPortal.pl ikona Facebook.com ikona Google+

Wpisy z blogów/ TOP 30dni

Pliki /etc/shadow, /etc/security/passwd i /etc/group - Dodawanie nowych użytkowników - cz.3 Fragmenty artykułów z książek wydawnictwa Helion.pl
41 osób twierdzi: warto przeczytać
Polecenia useradd i newusers - Dodawanie nowych użytkowników - cz.5 Fragmenty artykułów z książek wydawnictwa Helion.pl
39 osób twierdzi: warto przeczytać
Prosta kompilacja jądra jack
35 osób twierdzi: warto przeczytać
Linux for Woman Beings KDEFamily.pl
35 osób twierdzi: warto przeczytać
Wpisy z blogów więcej:
W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 roku nowego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych znanym jako "RODO" pragniemy poinformować Cię,
w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z LinuxPortal.pl.
Zapoznaj się z Polityką prywatności.

Klikając „Zamknij”, zamykasz ten komunikat i wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez LinuxPortal.pl sp. z o.o. w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem.
Zamknij »