« wróć do listy
Następna Dystrybucja NA LIŚCIE (W DÓŁ)
logo: Knoppix Knoppix
90 osób poleca, a 3 nie
Następna Dystrybucja NA LIŚCIE (W GÓRĘ)
logo: Kubuntu Linux Kubuntu Linux
105 osób poleca, a 3 nie
Strona dystrybucji:

Mandriva

Dystrybucja Linux przeznaczona dla początkującego użytkownika

Polecasz?+93nie polecam-3  

Komentarze: 4

logo:
Aby dodać komentarz: zaloguj się ikona LinuxPortal.pl ikona Facebook.com ikona Google+
logo: Kuba Polankowski
11 lat temu
Moim zdaniem Mandriva jest dobra tylko do wersji 2010. Najnowsza wersja (2011) wymaga 760 MB RAM. Nie będzie można jej zainstalować na komputerze z 512 MB RAM. Wersja 2010 jest moim zdaniem udana. Można zainstalować kilkadziesiąt pakietów zaznaczając je i wciskając Instaluj. Uruchamia się bardzo szybko. Kiedyś spróbowałem wersję 2009. Poza IceWM nie posiadała nic. Wersja 2010 posiada KDE, GNOME i kilka innych środowisk graficznych. Instalacja Mandriva 2010 Free trwa ok. 20-30 min (zależy od wybranych pakietów). Instalacja Mandriva 2010 One trwa ok. 5-10 min. Szybko działa. Mandriva 2010 będzie się nadawać dla starszych i dla nowszych komputerów. Mandriva 2011 będzie działać TYLKO na nowych komputerach.
Odpowiedz #175077
logo: kabi
10 lat temu
Od Mandrake Linux zaczęła się cała moja przygoda z Linuxem. Kiedyś bardzo ceniłem sobie tę dystrybucję. Używałem Mandrivy przez lata, aż do czasu wydania wersji 2011. Po instalacji tej wersji od razu miałem problemy z Compizem, interfejs był kompletnie skopany, aż połowa komunikatów była po angielsku. Cały system zajmował mnóstwo pamięci i wszystko się strasznie zacinało. Zaraz po instalacji byłem zmuszony przejść na xubuntu. Obecnie korzystam z Minta z MATE, ale chyba wrócę na xubuntu.
Ostatnio słyszałem o nowej fundacji tworzącej OpenMandrive, ale nie wiem czy coś z tego jeszcze wyjdzie. Moim zdaniem najlepszym wyborem byłoby całkowite porzucenie projektu.
Odpowiedz #175210
logo:
10 lat temu
Kilkanaście lat temu \"pływałem\" między różnymi dystrybucjami, żeby w końcu osiąść na Mandrake. Jeszcze wtedy Linux nie miał takich aspiracji do bycia systemem dla mas, jak dzisiaj i nie było kolorowych i przyjaznych dystrybucji takich jak Ubuntu, Suse czy Fedora, w związku z czym dla mnie osobiście przerzucenie się wtedy ze Slacka i Redhata na Mandrake było dużym \"skokiem technologicznym\". Mandrake był chyba wtedy jedną z pierwszych dystrybucji celującą w \"klikaczy\". W końcu ją porzuciłem jakoś zaraz po zmianie nazwy na Mandriva, w związku z piętrzącym się bałaganem z każdym wydaniem. Mimo wszystko ta dystrybucja to kawał linuksowej historii, która moim zdaniem miała duży wpływ na kształt rynku dystrybucji systemu z pingwinkiem.
Odpowiedz #175213
logo: aboczkow
7 lat temu
Używałem Mandrivy PowerPacka przez kilka lat, aż do wersji Xtrime i był to jak dla mnie najlepszy i najprzyjaźniejszy system. Miałem w nim wszystko co potrzebowałem na owe czasy ale jak stawał się coraz bardziej przestarzały i aktualizacje były coraz rzadsze to porzuciłem go dla Minta 11. Z sentymentem wspominam tą dystrybucję bo na niej się wiele nauczyłem na temat Linuksa i na nim pokazywałem niedowiarkom, że Linux to nie tylko konsola dla wtajemniczonych ale w pełni funkcjonalny system alternatywny dla Windowsa.
Odpowiedz #183501
Przejdź na początek komentarzy
logo:
Aby dodać komentarz: zaloguj się ikona LinuxPortal.pl ikona Facebook.com ikona Google+
W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 roku nowego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych znanym jako "RODO" pragniemy poinformować Cię,
w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z LinuxPortal.pl.
Zapoznaj się z Polityką prywatności.

Klikając „Zamknij”, zamykasz ten komunikat i wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez LinuxPortal.pl sp. z o.o. w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem.
Zamknij »