▲ Zwiń komunikat

Wpłać dowolną kwotę na rozwój LinuxPortal.pl

Jeśli LinuxPortal.pl jest dla Ciebie ważnym miejscem w Internecie to prosimy Cię o wpłatę dowolnej kwoty na rozwój portalu.
Nawet 1 zł.
Bardzo dziękujemy!

Wybierz metodę wpłaty

« wróć do listy
Następny Wpis NA LIŚCIE (W DÓŁ)
Panoramix cz.3 Panoramix
16 osób twierdzi: warto przeczytać
Następny Wpis NA LIŚCIE (W GÓRĘ)
Aplikacje i sekrety Slash
15 osób twierdzi: warto przeczytać
Blog: Panoramix : Panoramix
Wpis:

Panoramix cz.4

Dodano: czwartek, 31 marzec 2016r.

Projekt "almostBrowser", czyli zrobiłem sobie przeglądarkę

Obecne przeglądarki internetowe to "spasione krowy", które już na starcie zużywają około 300-400 MB RAM i pasują tylko na komputery w miarę współczesne z minimum 2 GB RAM i odpowiednio mocnym procesorem. Starsze maszyny muszą zadowolić się lekkimi odpowiednikami typu Midori, która często jest wciąż za ciężka dla komputerów z 512 MB RAM.
Z problemem braku wolnej pamięci spotkał się administrator Manjaro Polska - unofficial.

Wynikiem akcji reanimacji, było stworzenie maksymalnie lekkiego pulpitu z ManjaroLinux OpenBox oraz lekkiej przeglądarki internetowej.

Na kolanie napisałem własną przeglądarkę (nie jestem programistą, a i przeglądarka to chyba zbyt wielkie słowo), a raczej okno pozwalające na korzystanie z internetu

Program został stworzony w Qt Creator który jest standardowy dołączany do Manjaro. Obecny stan przeglądarki (stworzona w ciągu godziny) pozwala na swobodne korzystanie z internetu, brakuje wciąż wielu dodatków i wtyczek, ale dla starego komputera jest to idealne rozwiązanie.

Aplikacja została przepisana ze zwykłego okna dialogowego na mainwindow, dodałem m.in. przyciski akcji, menu, obsługę kart (chyba nieźle jak na nie-programistę ). Całość stanowi na razie sam szkielet przeglądarki i działa na tak jak się nazywa - "almost" choć na co dzień korzystam z programu w pracy bo działa na zasadzie okna prywatnego (po zamknięciu okna destruktory robią porządek i nie ma śladu po jakiejkolwiek aktywności).

Jak widać, przeglądarka spełnia swą funkcję i miejmy nadzieje, że w przyszłości jej kod zostanie w jakiś sposób udostępniony społeczności, aby można było go jeszcze lepiej rozwijać.

W najbliższym czasie muszę popracować nad funkcjonalnością wszystkich wykorzystanych dotychczas widgetów, później przyjdzie czas na np własne menu kontekstowe (na razie korzystam z webkitowego), wtyczki, sprawdzanie pisowni czy chociażby zakładki.
Tak więc uzbrojony w opasłe tomiszcza podręczników biorę się do dzieła, trzymajcie kciuki.

Windows Loves Linux & Bash

Miłość Windowsa do Linux rozkwita! Serwisy technologiczne poinformowały wieczorem, jakoby Ubuntu będzie wyświetlany w oknach Windows 10, ale należy ostudzić ten zapał, bo będziemy mieli tu do czynienia tylko z tekstową formą Ubuntu.

Założeniem współpracy jest stworzenie dogodnego środowiska pracy dla milionów programistów oraz produktu Azure. Linux to król wszystkich serwerów i część tego tortu próbuje na wiele sposobów wydzielić sobie Windows. Miejmy nadzieje, że współpraca w przyszłości szerzej dostępnymi produktami od Microsoftu, które będzie mógł używać każdy...

Sabayon 16.04 z testowymi repozytoriami społeczności

Do tej rzadko spotykanej dystrybucji, bazującej na Gentoo, w końcu zagoszczą repozytoria na kształ tych używanych w Arch, czyli AUR. Repozytoria będą zarządzane przez samych użytkowników. Póki co jest to wersja alfa i są robione testy na bieżąco.

XCOM 2 z kontrolerem Steam Controller

Steam Controller to dość świeży produkt na rynku, który pozwala na zabawę ze Steam-em, a przy okazji wypuszczenia gry XCOM 2, twórcy pokazali jak działa obsługa kontrolera. No coż... wygląda to zachęcająco!

Bodhi Linux 3.2.0

Ciężkie czasy nastały dla leciwych komputerów, kiedy większość powłok graficznych jest przeładowana dodatkami i animacjami skutecznie zjadając już na starcie sporą część zasobów RAM. Na przeciw oczekiwaniom takich użytkowników wychodzi ManjaroLinux, Debian net-edition oraz... Bodhi Linux!
Bodhi Linux bazuje na nowoczesnym Ubuntu 14.04 LTS, które zapewnia 5 lat wsparcia oraz:
– Moksha 0.2.0
– jądro Linux
– wsparcie dla wielu wersji językowych w instalatorze systemu
– poprawione wsparcie dla UEFI
– sporo poprawek w domyślnym motywie Radiance
– LibreOffice 5.1 (w edycji AppPack)
a także wydania:
– 32bit (pae)
– 32bit Legacy (non-pae)
– 64 bit

Galeria: http://www.dobreprogramy.pl/kkowalewski/Nowosci-w-/.../71840.html

Udostępnij informacje o Wpisie w sieciach społecznościowych:
Polub LinuxPortal.pl:

Komentarze: 2

logo:
Aby dodać komentarz: zaloguj się ikona LinuxPortal.pl ikona Facebook.com ikona Google+
logo: jack
3 lat temu
Gratulacje za pomysłowość z tą przeglądarką :) tak trzymać
Odpowiedz #184630
logo:
3 lat temu
"Na kolanie napisałem własną przeglądarkę' rozbroiło mnie to są lepsze rozwiązania nie napisane na kolanie takie jak przykładowo dwb (swoją droga polecam)
Odpowiedz #185915
Przejdź na początek komentarzy

Wpisy z blogów/ TOP 30dni

Pliki /etc/shadow, /etc/security/passwd i /etc/group - Dodawanie nowych użytkowników - cz.3 Fragmenty artykułów z książek wydawnictwa Helion.pl
41 osób twierdzi: warto przeczytać
Polecenia useradd i newusers - Dodawanie nowych użytkowników - cz.5 Fragmenty artykułów z książek wydawnictwa Helion.pl
39 osób twierdzi: warto przeczytać
Linux for Woman Beings KDEFamily.pl
35 osób twierdzi: warto przeczytać
Prosta kompilacja jądra jack
34 osoby twierdzą: warto przeczytać
Wpisy z blogów więcej:
W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 roku nowego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych znanym jako "RODO" pragniemy poinformować Cię,
w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z LinuxPortal.pl.
Zapoznaj się z Polityką prywatności.

Klikając „Zamknij”, zamykasz ten komunikat i wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez LinuxPortal.pl sp. z o.o. w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem.
Zamknij »