Dodano: piątek, 1 kwiecień 2016r.
Jak okazuje się udział aplikacji Open Source w grafice czy multimediach jest niewielki.
Ale są inne dziedziny gdzie, aplikacje Open Source wiodą prym i jest zgoła odwrotnie. Ale co sprawa, że dana aplikacja będzie najpopularniejsza? Produktywność, mówiąc prosto – oszczędność pracy na rzecz wykonania zadania.
Zilustrujmy to przykładem: Grafik dostaje zlecenie na grafikę, korzystając ze zmysłu artystycznego i oprogramowania, wykonuje grafikę. Ale co sprawia, że wykona to w rozsądnym czasie?
Otóż właśnie produktywność. Polega to na tym, że aplikacja nie wymaga od niego dodatkowej pracy aby uzyskać pożądany efekt.
Stąd też popularność pakietu Adobe – jak choćby jedna z flagowych aplikacji Photoshop. Ale co sprawa, że podobne zadanie w Gimpie zajmuje nieco więcej czasu? Odpowiedź, kryje się w zaprojektowaniu Gimpa.
Jedną z cech, które wyróżnia Photoshopa to niemęczący oczu interface oraz skróty klawiszowe, dzięki którym oszczędzamy czas pracy. Zamiast rozwijać to kolejne menu, podmenu różnych kart, mamy gotowe funkcje od razu dostępne po naciśnięciu wybranej kombinacji klawiszy.
Używanie aplikacji, w sytuacji gdzie nie jesteś zobligowany do określonych norm czasowych, różni się od wykonania wybranych zadań pod presją czasu. I tu warto było by poprawić funkcjonalność niewielkiej grupy aplikacji Open Source.
Często jakość grafiki wykonanej w Gimpie – nie jest najlepsza, a to za sprawą domyślnie nie skonfigurowanego interfejsu, chociażby rozdzielczość punktów na cal, domyślnie wyłączonej obsługi 16, 24, 32 bitowy kolor, przez biblioteki gegl i babl, nie intuicyjnych skrótów klawiszowych. Jednak Gimp ma ogromny potencjał, gdyż domyślnie obsługuje pisanie makr w pythonie.
Korzystanie z Gimpa z myślą o produktywności, wymaga wykonania konfigurowania różnych ustawień oraz parametrów. W następnym artykule opisze jakie ustawienia pomogły mi korzystać z Gimpa produktywnie – oszczędzając czas.
Wpisy z blogów/ TOP 30dni
Artykuły wiodące wrześniowego wydania „Linux Magazine” poświęcone systemom plików opisują rewolucyjny profesjonalizm ZFS, przyszłościowy Btrfs oraz dzieje klasycznego Ext. Dołączone DVD zawiera bijącą rekordy popularności wśród użytkowników dystrybucję Linux Mint 18 w wersji 32-bitowej z pulpitem Mate. Wewnątrz wydania również: przywracanie plików ...
Mandriva objęła patronat i bierze aktywny udział w projekcie Kat, którego celem jest stworzenie zaawansowanego systemu wyszukiwawczego zasobów komputerów. Kat jest umożliwia aplikacjom środowiska graficznego KDE wyszukiwanie i indeksowanie plików znajdujących się w komputerze użytkownika.Z dokumentów, plików obrazów, plików muzycznych ...
Silvan Calarco ogłosił wydanie najnowszej kompilacji pakietów dystrybucji openmamba. Openmamba to włoski projekt społecznościowy sponsorowany przez mambaSoft (http://www.mambasoft.it/) i tworzony przy udziale społeczności open-source. System jest wydawany jako LiveCD z możliwością instalacji. Dystrybucja jest wydawania tylko dla architektury Intel i586. Dystrybucja ...
Daniel Kihlberg ogłosił wielo-platformowego frameworka pozwalającego na tworzenie oprogramowania w językach C++ i Java. Instalatory z pełną wersją oprogramowania dla systemów desktopowych (Linux, MAC i Windows do pobrania z tej strony: http://qt.nokia.com/downloads. Osoby, które chciałyby wykorzystać Qt 4.8 do projektowania ...
Zapraszam do wstępnej części kursu na temat programowania na mobilną platformę Android. W lekcji zerowej zajmiemy się przygotowaniem środowiska potrzebnego nam do rozpoczęcia zabawy. Będziemy potrzebowali następujących rzeczy: Eclipse Java Development Kit (JDK) Android SDK Plugin ADT do Eclipse 1. Zacznijmy od ściągnięcia Eclipse, a ...