▲ Zwiń komunikat

Wpłać dowolną kwotę na rozwój LinuxPortal.pl

Jeśli LinuxPortal.pl jest dla Ciebie ważnym miejscem w Internecie to prosimy Cię o wpłatę dowolnej kwoty na rozwój portalu.
Nawet 1 zł.
Bardzo dziękujemy!

Wybierz metodę wpłaty

« wróć do listy
Następny Wpis NA LIŚCIE (W DÓŁ)
Panoramix cz.4 Panoramix
8 osób twierdzi: warto przeczytać
Następny Wpis NA LIŚCIE (W GÓRĘ)
Zmiana Menadżera logowania jack
13 osób twierdzi: warto przeczytać
Blog: Slash : Slash
Wpis:

Aplikacje i sekrety

Dodano: piątek, 1 kwiecień 2016r.

Jak okazuje się udział aplikacji Open Source w grafice czy multimediach jest niewielki.

Ale są inne dziedziny gdzie, aplikacje Open Source wiodą prym i jest zgoła odwrotnie. Ale co sprawa, że dana aplikacja będzie najpopularniejsza? Produktywność, mówiąc prosto – oszczędność pracy na rzecz wykonania zadania.

Zilustrujmy to przykładem: Grafik dostaje zlecenie na grafikę, korzystając ze zmysłu artystycznego i oprogramowania, wykonuje grafikę. Ale co sprawia, że wykona to w rozsądnym czasie?

Otóż właśnie produktywność. Polega to na tym, że aplikacja nie wymaga od niego dodatkowej pracy aby uzyskać pożądany efekt.

Stąd też popularność pakietu Adobe – jak choćby jedna z flagowych aplikacji Photoshop. Ale co sprawa, że podobne zadanie w Gimpie zajmuje nieco więcej czasu? Odpowiedź, kryje się w zaprojektowaniu Gimpa.

Jedną z cech, które wyróżnia Photoshopa to niemęczący oczu interface oraz skróty klawiszowe, dzięki którym oszczędzamy czas pracy. Zamiast rozwijać to kolejne menu, podmenu różnych kart, mamy gotowe funkcje od razu dostępne po naciśnięciu wybranej kombinacji klawiszy.

Używanie aplikacji, w sytuacji gdzie nie jesteś zobligowany do określonych norm czasowych, różni się od wykonania wybranych zadań pod presją czasu. I tu warto było by poprawić funkcjonalność niewielkiej grupy aplikacji Open Source.

Często jakość grafiki wykonanej w Gimpie – nie jest najlepsza, a to za sprawą domyślnie nie skonfigurowanego interfejsu, chociażby rozdzielczość punktów na cal, domyślnie wyłączonej obsługi 16, 24, 32 bitowy kolor, przez biblioteki gegl i babl, nie intuicyjnych skrótów klawiszowych. Jednak Gimp ma ogromny potencjał, gdyż domyślnie obsługuje pisanie makr w pythonie.

Korzystanie z Gimpa z myślą o produktywności, wymaga wykonania konfigurowania różnych ustawień oraz parametrów. W następnym artykule opisze jakie ustawienia pomogły mi korzystać z Gimpa produktywnie – oszczędzając czas.

Udostępnij informacje o Wpisie w sieciach społecznościowych:
Polub LinuxPortal.pl:

Komentarze: 3

logo:
Aby dodać komentarz: zaloguj się ikona LinuxPortal.pl ikona Facebook.com ikona Google+
logo: MRB_Sz
4 lat temu
Z niecierpliwością oczekuję następnej części...
Odpowiedz #184658
logo: jaroo
4 lat temu
...ja również :)
Odpowiedz #184667
logo: Adam Łangowicz
4 lat temu
Jedną z opcji, podnoszącą jakość grafiki jak i produktywność ( nie trzeba stale i od nowa ustalać tej samej wartości), to ustawienie większego zakresu PPI dla każdego nowo utworzonego obrazu. Więc do rzeczy w wersji Gimpa 2.8.10,( sprawdzamy poprzez meny Help->About)
wybieram odpowiednio
Menu Edit->Preferencje->Default Image->Advanced Options-> X-resolution: 400
Menu Edit->Preferencje->Default Image->Advanced Options-> Y-resolution: 400

Krótko o PPI - Jednostka stosowana do określania rozdzielczości obrazów rastrowych. [1]

[1]. https://pl.wikipedia.org/wiki/Ppi
Odpowiedz #185255
Przejdź na początek komentarzy
logo:
Aby dodać komentarz: zaloguj się ikona LinuxPortal.pl ikona Facebook.com ikona Google+

Wpisy z blogów/ TOP 30dni

Pliki /etc/shadow, /etc/security/passwd i /etc/group - Dodawanie nowych użytkowników - cz.3 Fragmenty artykułów z książek wydawnictwa Helion.pl
41 osób twierdzi: warto przeczytać
Polecenia useradd i newusers - Dodawanie nowych użytkowników - cz.5 Fragmenty artykułów z książek wydawnictwa Helion.pl
39 osób twierdzi: warto przeczytać
Linux for Woman Beings KDEFamily.pl
35 osób twierdzi: warto przeczytać
Pierwsze kroki w systemie Linux - cz.3 - konfiguracja, dodawanie aplikacji i migracja z systemu Windows Fragmenty artykułów z książek wydawnictwa Helion.pl
35 osób twierdzi: warto przeczytać
Wpisy z blogów więcej:
W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 roku nowego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych znanym jako "RODO" pragniemy poinformować Cię,
w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z LinuxPortal.pl.
Zapoznaj się z Polityką prywatności.

Klikając „Zamknij”, zamykasz ten komunikat i wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez LinuxPortal.pl sp. z o.o. w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem.
Zamknij »