Archiwum wpisów z LinuxDlaFirm.pl oraz LinuxPraca.pl.

Organizacja czasu przy pomocy komputera

środa, 29 czerwiec 2005
Spis treści artykułu
Organizacja czasu przy pomocy komputera
UMT, GMT i inne skróty
Jutro wyjazd, czyli rzecz o alarmach
Jutro wyjazd, czyli rzecz o alarmach - c.d.
Umówiłem się z nią na dziewiątą, czyli o planowaniu dnia
Cron i At, czyli zrób to później
Zsynchronizujmy zegarki

UMT, GMT i inne skróty

Gdy mowa o czasie, możemy spotkać się z wieloma mniej lub bardziej zrozumiałymi skrótami. Poniżej postaram się objaśnić najważniejsze z nich.

GMT (UTC)

GMT (Greenwich Mean Time -- czas Greenwich) i UTC (Coordinated Universal Time -- czas atomowy) to dwa określenia dla przyjętego międzynarodowego standardu określania czasu. Inne wykorzystywane określenia to czas Zulu (Zulu time) i czas uniwersalny (universal time). Pierwotna nazwa (Greenwich Mean Time) pochodzi stąd, że określenie czasu w standardzie GMT bazuje na czasie na południku zerowym, przechodzącym przez Królewskie Obserwatorium w Greenwich w Anglii. Czas lokalny jest wyliczany poprzez dodawanie lub odejmowanie od czasu GMT odpowiedniej liczby godzin zależnie od tego, w jakiej strefie czasowej się znajdujemy. Osoby zamieszkujące na wschód od południka zerowego (aż do międzynarodowej linii zmiany daty – international date line) dodają godziny, natomiast na zachód – odejmują.

UMT

Powszechnie wykorzystywany standard określania czasu niekoniecznie jest wygodny. W świecie ludzi, przyzwyczajonych do systemu dziesiętnego, użycie do pomiaru czasu liczb 60 i 24 może wzbudzać zdziwienie. Z tego powodu powstają różne projekty, które mają na celu wprowadzenie systemu liczenia czasu w oparciu o system dziesiętny. Jednym z nich jest Universal Metric Time (UMT) – uniwersalny czas metryczny, zakładający, że dzień ma 10 godzin metrycznych (zwanych deciday), a każda godzina ma 100 minut metrycznych (milliday). Wprowadza też kilka innych jednostek, takich jak centiday (jedna setna dnia) i microday (jedna milionowa dnia). Brak w tym systemie odpowiednika dla sekundy (ze względu na problem z przedrostkiem dla 10 do -5). Z innymi propozycjami sposobów reprezentacji czasu w oparciu o system dziesiętny można się zapoznać na stronie http://www.decimaltime.hynes.net/proposals.html .
Skrót UMT rozwija się również jako Universal Military Time, czyli czas wojskowy. Jest to nic innego, jak wspomniany już czas UTC.

NTP

Skrót NTP oznacza Network Time Protocol. Jest to protokół pozwalający na synchronizację czasu pomiędzy komputerami pracującymi w sieci. Choć może się to wydawać mało istotne, to w wielu przypadkach dobra synchronizacja czasu pomiędzy komputerami może mieć kluczowe znaczenie. Ma to miejsce np. w niektórych typach autoryzacji prób dostępu do systemu. Bliżej z tym tematem zapoznamy się w rozdziale Zsynchronizujmy zegarki.

Wpisy z blogów/ TOP 30dni

Pliki /etc/shadow, /etc/security/passwd i /etc/group - Dodawanie nowych użytkowników - cz.3 Fragmenty artykułów z książek wydawnictwa Helion.pl
41 osób twierdzi: warto przeczytać
Polecenia useradd i newusers - Dodawanie nowych użytkowników - cz.5 Fragmenty artykułów z książek wydawnictwa Helion.pl
39 osób twierdzi: warto przeczytać
Prosta kompilacja jądra jack
35 osób twierdzi: warto przeczytać
Linux for Woman Beings KDEFamily.pl
35 osób twierdzi: warto przeczytać
Wpisy z blogów więcej:

Wiadomości/ TOP 24godz.

Nowa wersja programu obsługi sprzedaży dla małych i średnich firm - Smabi Blog firmy Smabi
3 osoby twierdzą:: warto przeczytać
LinuxPro 2004 Blog firmy Software - Konferencje
4 osoby twierdzą:: warto przeczytać
Dostępna jest już wersja 1.2.2 programu Mała Księgowość Blog firmy Lefthand
3 osoby twierdzą:: warto przeczytać
Pierwsza edycja konferencji IT Underground 2004 Blog firmy Software - Konferencje
3 osoby twierdzą:: warto przeczytać
Internet.Con 2004  Największe spotkanie twórców i użytkowników technologii internetowych Blog firmy Software - Konferencje
3 osoby twierdzą:: warto przeczytać
Wiadomości więcej:

Linux dystrybucje/ TOP polecane

logo: Debian GNU/Linux Debian GNU/Linux
391 osób poleca, a 2 nie
logo: Linux Mint Linux Mint
282 osoby polecają, a 2 nie
logo: Xubuntu Xubuntu
204 osoby polecają, a 2 nie
logo: Ubuntu Ubuntu
193 osoby polecają, a 18 nie
logo: Slackware Linux Slackware Linux
166 osób poleca, a 2 nie
Linux dystrybucje więcej:
Facebook
Google+
W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 roku nowego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych znanym jako "RODO" pragniemy poinformować Cię,
w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z LinuxPortal.pl.
Zapoznaj się z Polityką prywatności.

Klikając „Zamknij”, zamykasz ten komunikat i wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez LinuxPortal.pl sp. z o.o. w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem.
Zamknij »