Archiwum wpisów z LinuxDlaFirm.pl oraz LinuxPraca.pl.

Organizacja czasu przy pomocy komputera

środa, 29 czerwiec 2005
Spis treści artykułu
Organizacja czasu przy pomocy komputera
UMT, GMT i inne skróty
Jutro wyjazd, czyli rzecz o alarmach
Jutro wyjazd, czyli rzecz o alarmach - c.d.
Umówiłem się z nią na dziewiątą, czyli o planowaniu dnia
Cron i At, czyli zrób to później
Zsynchronizujmy zegarki

Szablony

Dodając alarmy na co dzień, z pewnością złapiemy się na tym, że wielokrotnie dodajemy alarmy pasujące do określonego schematu. No bo, czym różni się alarm powiadamiający o kolejnym odcinku Northern Exposure od tego powiadamiającego o X-Files? Najprawdopodobniej tylko godzinami emisji. Dlatego warto korzystać z szablonów. Dzięki nim ustawimy większość opcji raz, a później tylko poprawimy te, które akurat musimy zmienić.

Najlepiej wykorzystać do stworzenia szablonu gotowy alarm. Jeśli stworzyliśmy już nasz alarm uprzedzający o zbliżającej się godzinie emisji Northern Exposure (przecież nie możemy przegapić audycji Chrisa o poranku, prawda?), to wskażmy go kursorem myszki i wciśnijmy prawy przycisk myszki. Z wyświetlonego menu możemy wybrać ostatnią opcję, pozwalającą nam na stworzenie nowego szablonu. Zobaczymy okno bardzo podobne do tego, które widzieliśmy przy tworzeniu alarmu. Pierwsza różnica to pole, w które możemy wpisać nazwę szablonu. Ponieważ będzie on dotyczył seriali telewizyjnych, więc możemy tu wpisać np. Series. Powinniśmy również zmienić tekst wyświetlany przez alarm – możemy całkiem go wyczyścić lub zostawić tu napis Serie:. Później po prostu dopiszemy po nim tytuł serialu. Kolejna różnica to pole określania czasu. Jak widać, tym razem nie mamy możliwości wybrania daty, a jedynie godziny i minuty. Jeśli zdecydujemy się na domyślny czas, to zostanie przyjęty czas z chwili dodawania alarmu. Wybranie dowolnego czasu sprawi, że pod uwagę będzie brana tylko data. Ostatecznie, możemy wskazać konkretną godzinę, która nam odpowiada. Jeśli chcemy, możemy też zmienić i inne opcje, w tym również opcje powtarzania. Na koniec zatwierdzamy zmiany. Aby teraz użyć takiego szablonu, wchodzimy do okna tworzenia alarmu i wciskamy umieszczony na dole przycisk Wczytaj szablon. Pozostaje nam tylko wskazać nazwę szablonu i dostosować resztę opcji do naszych potrzeb. Prawda, że dzięki temu mamy znacznie mniej roboty?

Do ustawień szablonów możemy dostać się poprzez menu Plik. Pozwala ono na tworzenie, usuwanie, a także kopiowanie i edycję szablonów. Z pewnością w miarę upływu czasu, gdy coraz częściej będziemy korzystać z KAlarm, liczba naszych szablonów znacznie się zwiększy.

Inne opcje

Przyglądając się pierwszej zakładce okna, które pozwala na definiowanie alarmu, z pewnością zauważymy, że w czasie alarmu nie musimy ograniczać się do wyświetlania tekstu. Na samej górze okna możemy wybierać pomiędzy tekstem, plikiem, poleceniem oraz e-mailem. Wyświetlanie tekstu już omówiliśmy. W przypadku wyświetlania pliku sprawa ma się podobnie, choć w tym przypadku, zamiast wpisywać tekst bezpośrednio, możemy wskazać plik tekstowy lub graficzny, którego zawartość ma być wyświetlona w oknie alarmu. Jeśli chcemy, możemy zlecić o określonej porze wykonanie polecenia. W takim przypadku nie ma mowy o żadnych przypomnieniach czy wyświetlaniu tekstu. Po prostu o oznaczonej porze zostanie wykonane polecenie, a my otrzymamy jedynie komunikat, czy zostało wykonane, czy też zwróciło błąd (np. jeśli pomyliliśmy nazwę). Przykładowo, w ten sposób możemy przy każdym rozpoczęciu pracy zlecać sprawdzenie poczty (poleceniem kmail --check). Ostatnia możliwość to wysłanie listu elektronicznego o oznaczonej porze. Wskazujemy adresata, tytuł wiadomości i wpisujemy jej treść. Możemy również dodać załączniki do listu.

Wybierając wyświetlanie tekstu lub pliku mamy do dyspozycji przycisk Działania specjalne. Pozwala on określić polecenia, które mają być wykonane przed lub po wyświetleniu alarmu. Co ważne, alarm zostanie wyświetlony dopiero po zakończeniu wykonywania pierwszego z poleceń, natomiast drugie zostanie uruchomione dopiero po zamknięciu okna z alarmem. Oczywiście, nie musimy wpisywać obu poleceń, jeśli wystarczy nam jedno. W ten sposób możemy uruchomić nagrywanie filmu, jeśli jesteśmy posiadaczami karty telewizyjnej.

Rysunek 4. Szablony pozwalają na szybsze i wygodniejsze dodawanie alarmów
Rysunek 4. Szablony pozwalają na szybsze i wygodniejsze dodawanie alarmów


Wpisy z blogów/ TOP 30dni

Pliki /etc/shadow, /etc/security/passwd i /etc/group - Dodawanie nowych użytkowników - cz.3 Fragmenty artykułów z książek wydawnictwa Helion.pl
41 osób twierdzi: warto przeczytać
Polecenia useradd i newusers - Dodawanie nowych użytkowników - cz.5 Fragmenty artykułów z książek wydawnictwa Helion.pl
39 osób twierdzi: warto przeczytać
Prosta kompilacja jądra jack
35 osób twierdzi: warto przeczytać
Linux for Woman Beings KDEFamily.pl
35 osób twierdzi: warto przeczytać
Wpisy z blogów więcej:

Wiadomości/ TOP 24godz.

Nowa wersja programu obsługi sprzedaży dla małych i średnich firm - Smabi Blog firmy Smabi
3 osoby twierdzą:: warto przeczytać
LinuxPro 2004 Blog firmy Software - Konferencje
4 osoby twierdzą:: warto przeczytać
Dostępna jest już wersja 1.2.2 programu Mała Księgowość Blog firmy Lefthand
3 osoby twierdzą:: warto przeczytać
Pierwsza edycja konferencji IT Underground 2004 Blog firmy Software - Konferencje
3 osoby twierdzą:: warto przeczytać
Internet.Con 2004  Największe spotkanie twórców i użytkowników technologii internetowych Blog firmy Software - Konferencje
3 osoby twierdzą:: warto przeczytać
Wiadomości więcej:

Linux dystrybucje/ TOP polecane

logo: Debian GNU/Linux Debian GNU/Linux
391 osób poleca, a 2 nie
logo: Linux Mint Linux Mint
282 osoby polecają, a 2 nie
logo: Xubuntu Xubuntu
204 osoby polecają, a 2 nie
logo: Ubuntu Ubuntu
193 osoby polecają, a 18 nie
logo: Slackware Linux Slackware Linux
166 osób poleca, a 2 nie
Linux dystrybucje więcej:
Facebook
Google+
W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 roku nowego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych znanym jako "RODO" pragniemy poinformować Cię,
w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z LinuxPortal.pl.
Zapoznaj się z Polityką prywatności.

Klikając „Zamknij”, zamykasz ten komunikat i wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez LinuxPortal.pl sp. z o.o. w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem.
Zamknij »